Loading Events

Σεμινάριο/Συζήτηση με θέμα «Πώς θα νικήσουμε την αϋπνία, το ροχαλητό και την άπνοια; Η καταπολέμηση προβλημάτων του ύπνου»

Ο ύπνος είναι ένα θέμα εξαιρετικά σημαντικό σε όλους τους τομείς της ζωής μας και σε οποιαδήποτε ηλικία. Η ποιότητα του ύπνου καθορίζει την υγεία μας. Επηρεάζει κάθε σύστημα του οργανισμού μας, τόσο σωματικά όσο και ψυχικά.

Η στέρηση ύπνου είναι αιτία πολλών ασθενειών, εργασιακών ατυχημάτων, μείωση της επαγγελματικής, προσωπικής, οικογενειακής και κοινωνικής ευτυχίας, όπως επίσης αιτία οικονομικής δυσπραγίας.

Από εμάς λοιπόν εξαρτάται να δώσουμε την προσοχή που χρειάζεται έτσι ώστε ο χρόνος που θα δώσουμε για το σεμινάριο, να είναι μια πολύτιμη επένδυση που κάνουμε για το μέλλον μας, τόσο προσωπικά όσο και για την οικογένεια και τα παιδιά μας.

Η έλλειψη ποιοτικού ύπνου είναι ένα παγκόσμιο πρόβλημα, καθώς τα στατιστικά αναδεικνύουν ότι ένας στους τρεις ενήλικες ταλαιπωρείται από κάποια διαταραχή ύπνου, με σημαντική επίδραση στη δημόσια υγεία.

Ένας μη ικανοποιητικός ύπνος, δεν μεταφράζεται απλά σε κούραση και εκνευρισμό, αλλά και σε πολλά σοβαρά και μακροχρόνια προβλήματα υγείας, όπως υπέρταση, καρδιαγγειακές παθήσεις, εγκεφαλικό επεισόδιο, διαβήτης. Παράλληλα η στέρηση ύπνου έχει συνδεθεί με την αύξηση του σωματικού βάρους και της πιθανότητας κατάχρησης ουσιών, καθώς και με τις εξάρσεις ψυχικών νόσων.

Είναι γεγονός πως οι καταστάσεις που μπορεί να διαταράξουν τον ύπνο μας είναι πολλές. Το ροχαλητό, η αϋπνία, η αποφρακτική άπνοια ύπνου και το σύνδρομο των ανήσυχων ποδιών είναι από τα συχνότερα.

Ο Παγκύπριος Ιατρικός Σύλλογος, η Παιδιατρική Εταιρεία Κύπρου, η Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Λευκωσίας και η AHEPA (American Hellenic Educational Progressive Association) συνέστησαν ειδική ομάδα (task force) με στόχο την καθιέρωση ενός προγράμματος συνεχούς ενημέρωσης και εκπαίδευσης του ευρύτερου κοινού, των ασθενών και των επαγγελματιών υγείας για φλέγοντα, σημαντικά και επίκαιρα θέματα ιατρικής, ποιότητας ζωής και υγείας.

Το πρόγραμμα έχει αρχίσει τον Απρίλιο του 2022, με σεμινάρια, διαλέξεις, εκπομπές, δημοσιεύσεις στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (Facebook, Twitter). Τα πρώτα σεμινάρια στέφθηκαν με ομολογουμένως μεγάλη επιτυχία. Το γεγονός αυτό μάς δίνει κουράγιο να συνεχίσουμε έτσι ώστε να συμβάλλουμε στη διασφάλιση μιας καλύτερης υγείας και ποιότητας ζωής για τους συνανθρώπους μας.

Διοργανώνουμε τώρα το 6ο σεμινάριο στη σειρά από τον Απρίλιο του 2022 με θέμα «Πώς θα νικήσουμε την αϋπνία, το ροχαλητό και την άπνοια; Η καταπολέμηση προβλημάτων ύπνου».

Το σεμινάριο τελεί υπό την αιγίδα της Υπουργού Υγείας Δρ Πόπη Κανάρη.

Το πολύ ενδιαφέρον αυτό σεμινάριο με θέμα, που απασχολεί τη μεγάλη πλειοψηφία των συνανθρώπων μας, θα διεξαχθεί την Τετάρτη 5 Απρίλιου 2023, στο Cine Studio, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, ώρα 18:30 έως 20:30. Το σεμινάριο θα διεξαχθεί ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και στον ίδιο χώρο, με βάση το μοντέλο των προηγούμενων μας σεμιναρίων. Μετά, θα προσφερθεί στους συμμετέχοντες και μια δεξίωση επί τόπου.

Για περισσότερες πληροφορίες:
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 7000 6001