Loading Events

Πώς η σωματική άσκηση προστατεύει την υγεία, την καρδία, τον εγκέφαλο και επιβραδύνει τη γήρανση;

Η σωματική άσκηση είναι ένα ισχυρό εργαλείο για τη βελτίωση της συνολικής υγείας και ευεξίας.

Πρέπει να αποτελεί σημαντικό μέρος της καθημερινής ρουτίνας του καθενός.

Στο σεμινάριο αυτό θα μάθετε πολλά κια χρήσιμα για το πώς θα προστατεύετε τον εγκέφαλο, την καρδία, το μυοσκελετικό σας σύστημα και γενικα την υγεία σας με τη σωματική άσκηση.

Πολύ σημαντικό επίσης θα μάθετε για το πώς η τακτική σωματική άσκηση επιβραδύνει τη γήρανση!

Ψάχνατε για το ελιξήριο της νεότητας;

Ελάτε να μάθετε τι μπορεί να σας προσφέρει ο αθλητιμός διά μέσου της σωματικής άσκησης!

Πρόγραμμα σεμιναρίου:

Καλωσόρισμα και εισαγωγή Ανδρέας Παναγιώτου
Χαιρετισμός από την Υπουργό Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας Δρ Αθηνά Μιχαηλίδου
Σωματική άσκηση για ψυχική, διανοητική και σωματική υγεία και ευεξία Δρ Λοΐζος Γ. Λοΐζου, Καθηγητής Παιδιατρικής, Παιδογκολογίας/Παιδοαιματολογίας, Ιατρική Σχολή, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.
Αθλητισμός και καρδία: Επιδράσεις, οφέλη, πρόληψη, έλεγχος και αιφνίδιος θάνατοw Δρ Πέτρος Αγαθαγγέλου, Καθηγητής, Ιατρική Σχολή, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, Καρδιολόγος, Προέδρος Παγκύπριου Ιατρικού Συλλόγου
Σπορ για παιδιά και έφηβους: Ρόλος στην ανατροφή και διασφάλιση του μέλλοντος των παιδιών μας Δρ Μιχάλης Αναστασιάδης, Παιδίατρος, Πρόεδρος Παιδιατρικής Εταιρίας Κύπρου
Πώς η σωματική άσκηση επιβραδύνει τη γήρανση και προστατεύει από χρόνιες παθήσεις; Δρ Χριστόφορος Γιαννάκη, Αναπληρωτής καθηγητής, Τμήμα επιστημών ζωής Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Κλινικός Εργοφυσιολόγος, Πρόεδρος Exercise is Medicine Cyprus
Νέοι και αθλητισμός στην Κυπριακή κοινωνία: Πώς το βίωσα και πώς το βιώνω Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης, Πρωταθλητής, Πρώην Διεθνής ποδοσφαιριστής, UEFA PRO Προπονητής ποδοσφαίρου, Πρόεδρος «Γκολ στη ζωή»