Loading Events

Επιστημονικό Συνέδριο │ Πολυγλωσσικές Ταυτότητες και Γραμματισμοί Προσφύγων και Μεταναστών Η Συνδυασμένη Εκμάθηση Γλώσσας και Περιεχομένου

Αμφιθέατρο UNESCO και μέσω διαδικτύου

Με τη συνδυασμένη διδασκαλία γλώσσας και περιεχομένου καταπιάνεται το Συνέδριο “Πολυγλωσσικές Ταυτότητες και Γραμματισμοί Προσφύγων και Μεταναστών: Η Συνδυασμένη Εκμάθηση Γλώσσας και Περιεχομένου”, το οποίο διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, την Παγκύπρια Οργάνωση Προώθησης Γραμματισμού, το Ευρωπαϊκό Δίκτυο Μετανάστευσης Κύπρου, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου και τον Κυπριακό Σύνδεσμο Παιδικού Νεανικού Βιβλίου.

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 8 Απριλίου 2023, στο Αμφιθέατρο UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Στόχος του συγκεκριμένου Συνεδρίου είναι να δημιουργήσει ευκαιρίες συζήτησης προτάσεων για τη γλωσσική εκπαίδευση μαθητών/μαθητριών με μεταναστευτική βιογραφία. Ειδικότερα, θα διερευνηθεί η χρήση του μοντέλου της Συνδυασμένης Διδασκαλίας Γλώσσας-Περιεχομένου και θα συζητηθούν πιθανές εφαρμογές στη διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας ως δεύτερης. Στο Συνέδριο, επίσης, θα προταθεί, μέσα από σύγχρονες γλωσσολογικές θεωρίες, ένα πλαίσιο δράσης για καλύτερη προσέγγιση των μαθητών/μαθητριών με διαφορετικό γλωσσικό υπόβαθρο στις συμβατικές τάξεις, καθώς και για διευκόλυνση της ένταξης των ενηλίκων στον επαγγελματικό χώρο.

Το πρόγραμμα του Συνεδρίου περιλαμβάνει παρουσιάσεις από ακαδημαϊκούς και εργαστήρια. Οι παρουσιάσεις θα μεταδίδονται και μέσω διαδικτύου. Η συμμετοχή στα εργαστήρια θα είναι δυνατή μόνο με φυσική παρουσία. Για συμμετοχή στα εργαστήρια, είναι απαραίτητη η εγγραφή σε ένα από τα πέντε εργαστήρια πριν την ημέρα του Συνεδρίου. Οι συμμετέχοντες/συμμετέχουσες θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν υλικά, τα οποία δημιουργήθηκαν στη βάση των αρχών του συγκεκριμένου μοντέλου και να πειραματιστούν με τον σχεδιασμό σύντομου μαθήματος/ με τη δημιουργία δραστηριοτήτων, που θα βασίζονται στις αρχές του συγκεκριμένου μοντέλου.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του Συνεδρίου: https://milremi.weebly.com/

Ο σύνδεσμος για την παρακολούθηση του Συνεδρίου θα σας αποσταλεί στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που θα δηλώσετε κατά την εγγραφή σας, λίγες μέρες πριν από την πραγματοποίηση του Συνεδρίου.

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη. Θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.