Pitch For the Future of the EU | Τελετή Βράβευσης

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο συνδιοργανώνουν τελετή βράβευσης για τους νικητές του διαγωνισμού «Pitching for the Future of Europe», που διεξάγηκε κατά τη διάρκεια της ακαδημαϊκής χρονιάς 2020-2021. Η βράβευση θα διοργανωθεί στο Κέντρο Ευρωπαϊκής Τεκμηρίωσης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας (ΚΕΤ-UNIC) στις 20 Οκτωβρίου, ώρα 12:00.

Σκοπός του διαγωνισμού ήταν η ενθάρρυνση και ενδυνάμωση των φοιτητών του Πανεπιστημίου για να συμμετάσχουν σε επίσημες διδασκαλίες και άλλες δραστηριότητες σχετικά με την Πράσινη Συμφωνία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και της Προέδρου von der Leyen.

Μέσω αυτών των δραστηριοτήτων, οι φοιτητές επικεντρώθηκαν στις επιπτώσεις της Πράσινης Συμφωνίας στην ευρύτερη κοινωνία αλλά και στον τομέα σπουδών τους. Οι φοιτητές αξιολόγησαν κριτικά τις επιπτώσεις αυτές, αναπτύσσοντας ιδέες για το πού και πώς μπορεί να βελτιωθεί η πράσινη πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Οι ιδέες των φοιτητών υποβλήθηκαν επίσης στην επίσημη διάσκεψη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την πλατφόρμα Future of Europe. Οι ιδέες που υποβάλλονται εδώ θα εξεταστούν για τη Διάσκεψη της ΕΕ για το Μέλλον της Ευρώπης που θα πραγματοποιηθεί την άνοιξη του 2022. Επιπλέον, η ιδέα τους θα συζητηθεί σε μια συμμετοχική εκδήλωση με συμμετέχοντες από την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο, την Κυπριακή Κυβέρνηση, εκπροσώπους της Φαρμακευτικής βιομηχανίας, καθηγητές και άλλους φοιτητές.