Loading Events

Το Τμήμα Σχεδιασμού και Πολυμέσων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και η Blunatic Pictures σας προσκαλούν στην παρουσίαση των βιβλίων της Κατερίνας Παπαποστόλου «Η Μεγάλη Επιστροφή» και «Το Δώρο».

Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της εκστρατείας διαφώτισης για τους ακηδεμόνευτους σκύλους «The Stray Story» με την στήριξη του «Ζωοτρόπιον Humane Education Organisation» και του ταξιδιωτικού γραφείου FlexiFlyers.

Η συγγραφέας Κατερίνα Παπαποστόλου, είναι εκπαιδευτικός με εξειδίκευση στην ειδική αγωγή, δημιουργός της ομάδας Ζω.Ε.Σ. (Ζωοφιλικές Ενημερώσεις Σχολείων) και εκπαιδεύτρια σκύλων. Με τα βιβλία της αλλά και με το διαδραστικό, πολυθεματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα της, εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας, η Κατερίνα κτίζει φιλόζωη συνείδηση και διδάσκει την υπεύθυνη κηδεμονία ζώων συντροφιάς στους μελλοντικούς πολίτες της χώρας. Πάνω από 300,000 παιδιά έχουν ήδη παρακολουθήσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Το βιβλίο «Το Δώρο» (2017, Εκδόσεις Welldone) αφηγείται την συγκλονιστική ιστορία της σκυλίτσας Διώνης, που βρέθηκε μαχαιρωμένη και πυροβολημένη το 2011. Μετά τη διάσωσή της από την Κατερίνα, η Διώνη κατάφερε να ξεπεράσει τα σωματικά και ψυχικά τραύματά της και εκπαιδεύτηκε ώστε να συνοδεύει πλέον την Κατερίνα στα σχολεία, και να εμπνέει στα παιδιά την αγάπη προς όλους του τετράποδους φίλους μας, κατορθώνοντας να γίνει η φωνή όσων βίωσαν την κακοποίηση στα χέρια ακατάλληλων ανθρώπων. Η ιστορία της Διώνης μεταμορφώνεται επίσης σε Μεσαιωνικό παραμύθι στο βιβλίο «Η Μεγάλη Επιστροφή – Το Βασίλειο των Ακηδεμόνευτων Ζώων» (2019, Εκδόσεις Welldone). Μαζί με τα βιβλία, κυκλοφορούν δωρεάν και δέκα τραγούδια, εμπνευσμένα από την ιστορία της Διώνης.

Την εκδήλωση θα προσφωνήσει ο Βουλευτής του Κινήματος Οικολόγων – Συνεργασία Πολιτών, κ. Χαράλαμπος Θεοπέμπτου, ενώ για την συγγραφέα και το έργο της θα μιλήσουν η Δρ Χριστίνα Γεωργίου, Λέκτορας (μερικής απασχόλησης) στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και δημιουργός του ντοκιμαντέρ «The Stray Story», ο κ. Νίκος Κουντούρης, πρόεδρος του οργανισμού «Ζωοτρόπιον» και η ίδια η συγγραφέας. Αποσπάσματα θα διαβάσει η ηθοποιός Νιόβη Χαραλάμπους, και δύο από τα τραγούδια θα ερμηνεύσει η Χριστίνα Γεωργίου.

Είσοδος ελεύθερη.

Για περισσότερες πληροφορίες: