Loading Events

Το Κυπριακό Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σας προσκαλεί στην παρουσίαση του βιβλίου της Δρ Βιργινίας Μπαλαφούτα, με τίτλο “ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ – ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟ”, Εκδόσεις Ι. ΣΙΔΕΡΗΣ, Φεβρουάριος 2018

Συντονισμός:
11:30 – 11:35
Μιχάλης Κοντός, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Διακυβέρνησης, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
11:35 – 12:15 Βιργινία Μπαλαφούτα, Νομικός, Δρ Διεθνούς Δικαίου και Περιφερειακών Σπουδών, Διδακτικό Προσωπικό Πανεπιστημίου Αθηνών
Σχόλια:
12:15 – 12:25
Χρήστος Παπαστυλιανός, Επίκουρος Καθηγητής Δημοσίου Δικαίου, Πρόεδρος Τμήματος Νομικής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
12:25 – 13:00 Συζήτηση

Το βιβλίο πραγματεύεται το δικαίωμα στην αλήθεια και τη συσχέτισή του με σοβαρές παραβιάσεις του Διεθνούς Δικαίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, του Διεθνούς Ανθρωπιστικού Δικαίου και του Διεθνούς Ποινικού Δικαίου. Αναλύονται ιδιαίτερα το ζήτημα της επανόρθωσης/αποκατάστασης καθώς και το έγκλημα των εξαναγκαστικών εξαφανίσεων προσώπων. Ως Case Studies εξετάζονται τα ζητήματα των αγνοουμένων στην Κύπρο και των Γερμανικών πολεμικών επανορθώσεων προς την Ελλάδα.

Π.Α.: 22841600, e-mail: [email protected]

Σύντομο Βιογραφικό Βιργινίας Μπαλαφούτα

Η Βιργινία Μπαλαφούτα είναι πτυχιούχος του Τμήματος Νομικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.). Έχει λάβει το διετές Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης «Διεθνές Δίκαιο και Διπλωματικές Σπουδές» του Τμήματος Διεθνών Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου. Είναι Διδάκτορας «Διεθνούς Δικαίου και Περιφερειακών Σπουδών» του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.). Επιπλέον, έχει ολοκληρώσει επιτυχώς ένα ετήσιο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Περιβαλλοντικών Σπουδών στο Α.Π.Θ. και ένα διετές Δίπλωμα Σπουδών Δημοσιογραφίας. Έχει εργαστεί ως δικηγόρος και ως δημοσιογράφος. Έχει εργαστεί στο Α.Π.Θ. και στο Ε.Κ.Π.Α. Σήμερα εργάζεται ως Εργαστηριακό και Διδακτικό Προσωπικό (Ε.ΔΙ.Π.) του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α., όπου διδάσκει Διεθνές Δίκαιο, Διεθνές Ποινικό Δίκαιο, Διεθνές Δίκαιο Διακρατικών Ποταμών, Διεθνές Δίκαιο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, σε προπτυχιακό και/ή μεταπτυχιακό επίπεδο. Είναι Επιστημονική Συνεργάτης του Κυπριακού Κέντρου Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Έχει μετάσχει σε Διεθνή Συνέδρια του αντικειμένου της, είναι συγγραφέας σχετικών επιστημονικών άρθρων και άλλης μίας μονογραφίας.