Ο Συναρπαστικός Κόσμος του Μάρκετινγκ σε Ημερίδα στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Μαθητές Λυκείου απ’ όλη την Κύπρο θα μπουν στα παπούτσια των ανθρώπων του μάρκετινγκ και θα γνωρίσουν ένα από τους σημαντικότερους τομείς της οικονομίας

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά μαθητές λυκείων, μαζί με τους καθηγητές τους, απ’ όλες τις επαρχίες της Κύπρου, θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον συναρπαστικό κόσμο του μάρκετινγκ συμμετέχοντας στην ημερίδα: «Μπες στα παπούτσια των ανθρώπων του μάρκετινγκ για μια μέρα». Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 2 Φεβρουαρίου 2019 στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου, η οποία διοργανώνεται από το Τμήμα Μάρκετινγκ της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών σε συνεργασία με το Cyprus Marketing Youth Society.

Η φετινή Ημερίδα θα είναι αναβαθμισμένη και θα προσεγγιστούν θεματολογίες όπως:

• οι κλασικές αρχές
  • οι σύγχρονες τεχνικές
  • οι τάσεις και οι προκλήσεις που αναδύονται στο περιβάλλον του μάρκετινγκ
  • το μάρκετινγκ μέσα στο πλαίσιο της σύγχρονης παιδείας, οικονομίας και κοινωνίας
  • κ.α.

Στόχος η ενίσχυση των γνώσεων στο αντικείμενο του μάρκετινγκ, σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο, τόσο των μαθητών όσο και των καθηγητών τους. Η Ημερίδα θα περιλαμβάνει διαλέξεις για τους μαθητές, συζητήσεις και πρακτική εφαρμογή υπό τη μορφή ομαδικού διαγωνισμού, ενώ για τους καθηγητές τους θα περιλαμβάνει παρουσίαση, συζήτηση και βιωματικό εργαστήριο. Με το τέλος της θα δοθούν πιστοποιητικά συμμετοχής στους μαθητές και στους καθηγητές.

Ο τομέας του μάρκετινγκ είναι από τους πιο αναπτυσσόμενους τομείς της οικονομίας, ο οποίος απορροφά πολλούς πτυχιούχους για τις ανάγκες των επιχειρήσεων ανεξαρτήτως μεγέθους. Οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τους καταξιωμένους καθηγητές του Τμήματος για το συγκεκριμένο επάγγελμα, θα ανακαλύψουν τις ικανότητές τους, και θα συλλέξουν σημαντικές πληροφορίες αλλά και βιωματικές εμπειρίες οι οποίες θα τους φανούν πολύτιμες για την επιλογή της επαγγελματικής τους κατεύθυνσης.

Σημειώνεται ότι η Ημερίδα είναι Παγκύπριας εμβέλειας και ως εκ τούτου το Πανεπιστήμιο θα αναλάβει την οργάνωση και το κόστους της μεταφοράς των μαθητών και των καθηγητών τους από όλες τις πόλεις και τις επαρχίες εκτός της Λευκωσίας.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι τις 28 Ιανουαρίου 2019.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με την Δρ Ιωάννα Παπασολωμού, στο τηλ.: 22 841 631 ή στην Ηλ. Διεύθυνση [email protected]