Loading Events

Εκδήλωση στο πλαίσιο των Ημερών Γνωριμίας με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στην Ελλάδα 2018

Δευτέρα, 27 Αυγούστου 2018 | 19.00
Γραφεία Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Λεωφ. Μεσογείων 265 Νέο Ψυχικό

Η Φαρμακευτική είναι μια ζωντανή επιστήμη που εξελίσσεται ραγδαία και προσαρμόζεται σε ένα διαρκώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον οργάνωσης και παροχής υπηρεσιών υγείας. Ο ρόλος του φαρμακοποιού, ως επαγγελματία υγείας, έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια σημαντικά σε σχέση με τον παλιό, παραδοσιακό ρόλο που είχε. Η αποστολή των φαρμακοποιών πλέον υπερβαίνει κατά πολύ την προμήθεια φαρμάκων και ως επαγγελματίες υγείας αποτελούν αναπόσπαστο μέρος της αλυσίδας της υγειονομικής περίθαλψης.

Η εκδήλωση του Προγράμματος Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχει στόχο να αναδείξει τις προοπτικές και τον πολυδιάστατο ρόλο του επιστήμονα φαρμακοποιού στο παρόν και στο μέλλον.

Ομιλίες:

• «Σύγχρονες ανάγκες της Φαρμακευτικής & Διεθνή πρότυπα σύγχρονης φαρμακευτικής εκπαίδευσης», Δρ Χρίστος Πέτρου, Συντονιστής Προγράμματος Φαρμακευτικής Πανεπιστημίου Λευκωσίας
  • «Ο Φαρμακοποιός των 7 Αστέρων», Δρ Αλίκη Πελετίδη, Λέκτορας Πανεπιστημίου Λευκωσίας
  • «Ο κρίσιμος και επίκαιρος ρόλος του επιστήμονα φαρμακοποιού: το παράδειγμα της Aντίστασης στα Aντιβιοτικά:» Δρ Λευτέρης Ζαχαρία, Επίκουρος Καθηγητής Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Θα ακολουθήσει συζήτηση σχετικά με το Πρόγραμμα Φαρμακευτικής με τον Συντονιστή του Προγράμματος, Δρ Χρίστο Πέτρου και Συμβούλους Εισδοχής.

Γενική Ενημέρωση για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Παράλληλα, το εξειδικευμένο προσωπικό μας θα βρίσκεται στο χώρο για να παρέχει πληροφόρηση και να απαντήσει ερωτήσεις σχετικά με:

• Τα 100+ προγράμματα σπουδών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο
  • Τα Ελληνόφωνα τμήματα και προγράμματα σπουδών
  • Τα προγράμματα εξ αποστάσεως φοίτησης
  • Τις υποτροφίες, χορηγίες, καθώς και τις ειδικές υποτροφίες που προσφέρονται
  • Το εξειδικευμένο τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού «ΑΡΙΣΤΟΝ»
  • Εγγυημένη διαμονή για πρωτοετείς φοιτητές στις νέες σύγχρονες φοιτητικές εστίες του Πανεπιστημίου, ίσως τις καλύτερες φοιτητικές εστίες της Ευρώπης – για κρατήσεις μέχρι 15 Σεπτεμβρίου
  • Την πιο δυναμικά αναπτυσσόμενη πανεπιστημιούπολη της Κύπρου

Για να δείτε το πρόγραμμα των Ημέρων Γνωριμίας πατήστε εδώ.

Είσοδος Ελεύθερη για το Κοινό

Για περισσότερες πληροφορίες και κρατήσεις θέσεων επικοινωνήστε μαζί μας:

Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
Γραφείο Ενημέρωσης και Εγγραφών Ελλάδας