Γνώρισε το Συναρπαστικό Κόσμο των Μαθηματικών!

Το Πρόγραμμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το Ίδρυμα Θαλής συνδιοργανώνουν Καλοκαιρινό Σχολείο Μαθηματικών.

Το σχολείο απευθύνεται σε μαθητές δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων από όλη την Κύπρο που έχουν συμπληρώσει την Α’ τάξη του Λυκείου. Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία για μια βδομάδα να γνωρίσουν το συναρπαστικό κόσμο των σύγχρονων Μαθηματικών και της Στατιστικής μέσω εφαρμογών σε άλλες επιστήμες και στην καθημερινή ζωή.

Μέσω του προγράμματος, οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να εισαχθούν στη χρήση εξειδικευμένου μαθηματικού και στατιστικού λογισμικού (software) στα εργαστήρια ηλεκτρονικών υπολογιστών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Θα τους δοθεί ακόμη η δυνατότητα να αποκτήσουν βασικές γνώσεις Άλγεβρας και Γεωμετρίας μέσω εφαρμογών στην Αστρονομία, τη Θεωρία Αριθμών και των Μορφοκλασματικών Συνόλων (Fractals).

Θα έχουν επίσης την ευκαιρία να ενημερωθούν για το Πρόγραμμα Μαθηματικών, τις προοπτικές του κλάδου, συναφή επαγγέλματα, έρευνα και καινοτομία.

Όλες οι δραστηριότητες θα πραγματοποιηθούν υπό την επίβλεψη των καθηγητών του Προγράμματος Μαθηματικών και του Ιδρύματος Θαλής.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας παρέχει ένα ευέλικτο Πρόγραμμα Σπουδών στα Μαθηματικά δίνοντας στους φοιτητές τη δυνατότητα να γνωρίσουν μια ευρεία γκάμα θεμάτων αλλά και την ευκαιρία να εμβαθύνουν σε συγκεκριμένο τομέα της επιλογής τους. Οι απόφοιτοι του προγράμματος μπορούν να εργοδοτηθούν σε διάφορα επαγγέλματα αλλά και να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε πλήθος διαφορετικών κλάδων.

Δείτε το MSS17 πρόγραμμα εδώ

Συμμετοχή

Κόστος συμμετοχής €100 (πληρωτέο το αργότερο μέχρι τις 3 Ιουλίου 2017)

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι όπως συμπληρώσουν τη φόρμα πιο κάτω με τα στοιχεία τους (ονοματεπώνυμο, email και τηλέφωνο) μέχρι και τις 3 Ιουλίου 2017.