Loading Events

Προσκαλείστε στο Σεμινάριο της Κτηνιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 27 Ιουλίου 2023, στις 8 μ.μ. στο Αμφιθέατρο UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, οδός Μακεδονιτίσσης 46, 2417 Λευκωσία.

Ο Δρ. Γεώργιος Νικολάου, Επίκουρος Καθηγητής της Κτηνιατρικής Σχολής θα παρουσιάσει το θέμα Ο ρόλος της κτηνιατρικής διάγνωσης στη σωστή χρήση φαρμακευτικών προϊόντων στις χοιροτροφικές μονάδες και η Δρ. Δάφνη Μαυρίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια της Κτηνιατρικής Σχολής το θέμα Αντιμικροβιακή αντοχή στην κτηνιατρική.

Τους ομιλητές θα προλογήσει ο Δρ. Μάνος Βλασίου, επικεφαλής του Τμήματος Κτηνιατρικής και συντονιστής του προγράμματος Κτηνιατρικής στο Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Θα ακολουθήσει δεξίωση.

Παρακαλούμε όπως επιβεβαιώσετε τη συμμετοχή σας κάνοντας κλικ στο πιο κάτω εικονίδιο και συμπληρώνοντας τη φόρμα εγγραφής μέχρι τις 24 Ιουλίου 2023.

Ο Δρ. Γεώργιος Νικολάου είναι Επίκουρος Καθηγητής της Κτηνιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Απέκτησε πτυχίο Dr.Med.Vet. από το Πανεπιστήμιο Szent Istvan της Βουδαπέστης και εργάστηκε για ένα χρόνο στο διαγνωστικό εργαστήριο παραγωγικών ζώων του πανεπιστήμιου.

Στη συνέχεια συμμετείχε σε διετές ερευνητικό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου της Ουτρέχτης στην Ολλανδία και απέκτησε Μεταπτυχιακό Δίπλωμα (MSc) στην Παθολογική Ανατομία Ζώων. Με υποτροφία του Βρετανικού Υπουργείου Γεωργίας εξειδικεύτηκε στην Κτηνιατρική Παθολογία στο Πανεπιστήμιο του Λίβερπουλ και στα Βρετανικά κρατικά κτηνιατρικά εργαστήρια (AHVLA).

Το ερευνητικό του ενδιαφέρον επικεντρώνεται στους τομείς της βιολογίας των λοιμώξεων με έμφαση στη διάγνωση, των μηχανισμών παθογένειας και της ανοσολογία των λοιμώξεων σε παραγωγικά ζώα, και της διάγνωσης και πρόγνωσης νεοπλασμάτων σε κατοικίδια ζώα.

Σήμερα ο Δρ. Νικολάου συμμετέχει σε κλινικές και προκλινικές ιστοπαθολογικές μελέτες που πραγματοποιούνται σε πειραματόζωα.

Η Δρ. Δάφνη Μαυρίδου είναι Επίκουρη Καθηγήτρια της Κτηνιατρικής Σχολής του ΠΛ. Απέκτησε τον τίτλο BVSc από την Κτηνιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Bristol και μεταπτυχιακό δίπλωμα (MSc) στις Λοιμώξεις και Ανοσία από το University College London. Είναι μέλος του Royal College of Veterinary Surgeons του Ηνωμένου Βασιλείου και κατέχει άδεια άσκησης του επαγγέλματος στην Κύπρο.

Μετά τις σπουδές της άσκησε την παθολογία και χειρουργική μικρών ζώων σε  πανεπιστημιακά νοσοκομεία και ιδιωτικές κλινικές του Ηνωμένου Βασιλείου. Με υποτροφία του Πανεπιστημίου Cambridge, και σε συνεργασία με κτηνιάτρους ειδικευόμενους σε μικρά ζώα, ολοκλήρωσε την έρευνα της στη νευροχειρουργική ζώων συντροφιάς.

Σήμερα διεξάγει έρευνα για το ρόλο του μικροβιώματος του εντέρου σε βοοειδή στην Κύπρο, για βακτηριακές λοιμώξεις, για ζωονόσους, και για την αντιμικροβιακή αντοχή σε κατοικίδια ζώα/μηρυκαστικά, και τις επιπτώσεις που έχουν στη δημόσια υγεία.

Για περισσότερες πληροφορίες
Τηλέφωνο: +357 22 471 900