Loading Events

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε συνεργασία με τον Δήμο Ηρακλείου  διεξάγει στις 19 Ιουνίου ημερίδα με θέμα “Η Ειδική Αγωγή και η Εκπαιδευτική – Σχολική Ψυχολογία στην αυλή του σύγχρονου εκπαιδευτικού συστήματος” στο​ Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Δήμου Ηράκλειου (Λεωφόρος Πλαστήρα, 10, Ηράκλειο – Κρήτη, Ελλάδα).

Η Ειδική Αγωγή, η Σχολική Ψυχολογία, και η Συμπερίληψη είναι μερικά από τα πιο επίκαιρα εκπαιδευτικά ζητήματα που απασχολούν σήμερα το σύνολο της κοινωνίας μας.

Τί είναι λοιπόν η συμπερίληψη; Πώς έχει εξελιχθεί μέσα στα τελευταία χρόνια ο κλάδος της Ειδικής Αγωγής; Πόσο σημαντική είναι η εκπαίδευση χωρίς αποκλεισμούς και η ανάπτυξη της ψυχικής ανθεκτικότητας για τα παιδιά; Αυτά και πληθώρα άλλων ερωτημάτων θα απαντηθούν στην ημερίδα.

Ομιλητές:

• Αναστάσιος Ματσόπουλος, PhD, Σχολικός Ψυχολόγος με μόνιμη άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σε ΗΠΑ & Ελλάδα, Επικ. Καθηγ. Σχολικής Ψυχολογίας, ΠΤΠΕ & Κέντρο Ερευνών & Μελετών (ΚΕΜΕ) Πανεπιστημίου Κρήτης​
    Θέμα: Εκπαίδευση χωρίς Αποκλεισμούς – Παιδεία Ψυχικής Ανθεκτικότητας για Όλα τα Παιδιά

• Παναγιώτης Αγγελίδης, PhD, Κοσμήτορας, Σχολής Επιστημών Αγωγής Πανεπιστημίου Λευκωσίας​
    Θέμα: Από την ειδική στην συμπεριληπτική εκπαίδευση

• Αντιγόνη Ζήση, Καθηγήτρια Φιλολογίας – Ειδική Παιδαγωγός – Master in Special Education, Πιστοποιημένη Διπλωματούχος συστήματος γραφής Braille
    Θέμα: Η εξελικτική πορεία της Ειδικής Αγωγής στα σχολεία- αλλαγές και τροποποιήσεις

Σε όλους τους συμμετέχοντες θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.