Loading Events

Το Πρόγραμμα Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Παρασκευαστών Γενερικών Φαρμάκων (ΠΑΣΥΠΑΓΕΦ) διοργανώνουν ημερίδα με θέμα “Η συμβολή της Κυπριακής Φαρμακοβιομηχανίας στην Κυπριακή Οικονομία και Κοινωνία”.

Η ημερίδα έχει σκοπό να αναδείξει την τεράστια συμβολή της Κυπριακής Φαρμακοβιομηχανίας, η οποία αποτελεί ζωτικό παράγοντα για την Κυπριακή οικονομία. Τα φάρμακα αποτελούν το πρώτο εξαγωγικό βιομηχανικό προϊόν της Κύπρου και ο όγκος εξαγωγών τους υπερβαίνει το 37% των συνολικών εξαγωγών με παράλληλη μεγάλη εισροή συναλλάγματος, η οποία υπερβαίνει το συνολικό κόστος των εισαγομένων φαρμάκων. Πέραν της συμβολής της στην οικονομία, η Κυπριακή Φαρμακοβιομηχανία απασχολεί πέραν των 2.000 εργαζομένων.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

• Καλωσόρισμα / Χαιρετισμός από τον Συντονιστή του Προγράμματος Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Επ. Καθηγητή Δρ Χρίστο Πέτρου
  • Χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του ΠΑΣΥΠΑΓΕΦ, κ. Ανδρέα Βασιλείου
  • Χαιρετισμός από τον κ. Υπουργό Υγείας
  • Ομιλία από τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της Delorbis , κ. Βάκη Φράγκο
  • Ομιλία από τον Διευθυντή Κυπριακών Πωλήσεων της Medochemie , κ. Νίκο Χριστίδη
  • Ομιλία από τον Διευθυντή Εθνικών Πωλήσεων και Marketing της Remedica , κ. Ανδρέα Χατζηπαναγή
  • Συζήτηση
  •  Τέλος εκδήλωσης / Cocktail.