Loading Events

Το Κυπριακό Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, στα πλαίσια του Ερευνητικού Έργου Shapetourism – NEW SHAPE AND DRIVE FOR THE TOURISM SECTOR: SUPPORTING DECISION, INTEGRATING PLANS AND ENSURING SUSTAINABILITY (ΝΕΑ ΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΩΘΗΣΗ ΓΙΑ TON ΤΟΜΕΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ: ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ, ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΣΧΕΔΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΗΣ ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑΣ)», σας προσκαλεί σε ημερίδα για την παρουσίαση και τη συζήτηση των αποτελεσμάτων του Έργου. Στην ημερίδα θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματα του Έργου καθώς και τα εργαλεία που έχουν αναπτυχθεί στα πλαίσια αυτού.

Η πρόσκληση απευθύνεται σε όλους τους φορείς του τουρισμού, και κυρίως του παράκτιου. Οι φορείς θα προσκληθούν να λάβουν μέρος σε ένα φόρουμ από σχετικούς φορείς και να υπογράψουν ένα Συμφωνητικό Συνεργασίας στα πλαίσια της προσπάθειας δημιουργίας συνεργιών και συνεργασιών και υιοθέτησης ενός πρωτόκολλου που βασίζεται σε ένα σύστημα συμμετοχής στη λήψη αποφάσεων (Participative Decisional Support System), και είναι σε θέση να δημιουργήσει αποτελεσματικές συνέργειες και μηχανισμούς συνεργασίας για μια υπεύθυνη ολοκληρωμένη διαχείριση των ακτών και των θαλασσών, με στόχο μία ισορροπημένη και βιώσιμη τουριστική ανάπτυξη στους τουριστικούς προορισμούς της Μεσογείου.

Το εργαστήριο θα λάβει χώρα την Τρίτη, 24/04/18, στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Αίθουσα Μ115, 1ος όροφος, στο Millennium Building στις 15:30-17:30.

Για δηλώσεις συμμετοχής και περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Έργο, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τις λειτουργούς έρευνας Στέφανη Χρίστου στα: τηλ. 22841603 και [email protected] και Ειρήνη Ηλία τηλ. 22841680 και [email protected].

Το Κυπριακό Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας συμμετέχει ως ο Κύπριος εταίρος στο Έργο Shapetourism του Προγράμματος INTERREG MED κάτω από τον άξονα 3 για προστασία και προώθηση της Μεσογειακής φυσικής και Πολιτιστικής κληρονομιάς. Στο Έργο συμμετέχουν 7 εταίροι από Κύπρο, Σλοβενία, Ισπανία, Κροατία, Πορτογαλία και την Ιταλία ως τον κύριο εταίρο.

Το Έργο Shapetourism βελτιώνει το πλαίσιο της γνώσης του τουρισμού, παρέχοντας εργαλεία ανάλυσης και επιχειρησιακά εργαλεία για να υποδείξει μια ολοκληρωμένη μεθοδολογία για τη διαμόρφωση και ενθάρρυνση/υλοποίηση της αειφόρου ανάπτυξης του τουρισμού, ιδιαίτερα για πολιτιστικούς προορισμούς. Υποστηρίζει τους υπεύθυνους χάραξης πολιτικής και τους ιδιωτικούς φορείς για να επιτύχουν: ελκυστικότητα, ανάπτυξη και βιωσιμότητα, λαμβάνοντας υπ’ όψιν τις μείζονες προκλήσεις του παγκόσμιου ανταγωνισμού. Ξεκινώντας από την κεφαλαιοποίηση των επιστημονικών μελετών και από τα πρότυπα του τουρισμού, το Έργο επιδιώκει την ισορροπία μεταξύ διαφορετικών δημόσιων και ιδιωτικών συμφερόντων με στόχο να οδηγήσει την τουριστική ανάπτυξη σε μια ολιστική, άκρως λειτουργική και βιώσιμη προσέγγιση.

Το έργο αναμένεται να ολοκληρωθεί τον Απρίλιο του 2018. Περισσότερες πληροφορίες για το Έργο και τα αποτελέσματα του μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Έργου: https://shapetourism.interreg-med.eu/ και στην Πλατφόρμα Γνώσης Shapetourism (SHAPETOURISM knowledge platform): https://www.shapetourism.eu/