Loading Events

Ημερίδα Ενημέρωσης στην Αθήνα | Η διαμόρφωση της φαρμακευτικής του μέλλοντος μέσα από την τεχνολογία

Εκδήλωση στο πλαίσιο των Ημερίδων Ενημέρωσης με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σας προσκαλεί στην Ημερίδα Ενημέρωσης με θέμα: «Η διαμόρφωση της φαρμακευτικής του μέλλοντος μέσα από την τεχνολογία», στα γραφεία του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στην Αθήνα, την Τρίτη 4 Ιουλίου από τις 19:00 – 20:00.

Η Φαρμακευτική είναι μια ζωντανή επιστήμη που εξελίσσεται ραγδαία και προσαρμόζεται σε ένα διαρκώς μεταβαλλόμενο επιστημονικό και τεχνολογικό περιβάλλον.

Η εκδήλωση έχει σκοπό να αναδείξει τις δυνατότητες και τις προοπτικές της Φαρμακευτικής στην ανακάλυψη και ανάπτυξη νέων ασφαλών και αποτελεσματικών φαρμάκων και την βελτίωση της φαρμακευτικής φροντίδας με την εφαρμογή των τελευταίων τεχνολογικών εξελίξεων και της και τεχνητής νοημοσύνης.

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να συναντηθούν με μέλη του Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού  του Προγράμματος Φαρμακευτικής και να ενημερωθούν για το Πρόγραμμα σπουδών, τους μαθησιακούς στόχους, τις υποδομές και τα πλεονεκτήματα που προσφέρει.

Ημερομηνία και Ώρα Περιοχή
4 Ιουλίου 2023
Αθήνα
Γραφείο Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Μεσογείων 265, 15451, Νέο Ψυχικό

Ομιλητές:

• Δρ Χρίστος Πέτρου, Αναπληρωτής Καθηγητής & Πρόεδρος Τμήματος Επιστημών Υγείας
  • Δρ Αλίκη Πελετίδη, Λέκτορας & Συντονίστρια Προγράμματος Φαρμακευτικής

Διεθνώς Αναγνωρισμένη Ακαδημαϊκή Αριστεία

Tα αποτελέσματα της ετήσιας κατάταξης του Times Higher Education (THE) World University Rankings by Subject 2023 ενισχύουν τη θέση του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διεθνώς, αφού κατατάσσεται μεταξύ των 501–600 πανεπιστήμια στον κόσμο, στον τομέα της Κλινικής και Υγείας.

Κατ’ αναλογία, η κατάταξη τοποθετεί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ως το 142ο στην Ευρωπαϊκή Ένωση, 2ο στην Κύπρο και 6ο σε Κύπρο και Ελλάδα, στον συγκεκριμένο τομέα.

Γίνε σήμερα μέλος της μεγαλύτερης πανεπιστημιακής κοινότητας στην Κύπρο

Ενημερώσου έγκαιρα και ξεκίνα τις σπουδές σου δυναμικά στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το ερχόμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο.

Έναρξη νέου κύκλου σπουδών: 25 Σεπτεμβρίου 2023