Loading Events

Τα επαγγέλματα υγείας ως μελλοντική εργασία σε ημερίδα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας να παράσχει ευκαιρίες για περαιτέρω εκπαίδευση σε μαθητές, πραγματοποιεί και φέτος, σε συνεργασία με το Σωματείο Φροντιστών Δωδεκανήσου και υπό την αιγίδα του Δήμου Ρόδου η ημερίδα «Αγγίζω την Υγεία 2020».

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την 1η Φεβρουαρίου 2020, μεταξύ 11:00 – 13:30, στο ODEON METROPOL Ρόδου (Βύρωνος & Βενετοκλέων) και απευθύνεται σε μαθητές Λυκείου, δίνοντας τους την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα επαγγέλματα των Επιστημών Ζωής και Υγείας όπως:

• Φαρμακευτική
  • Βιολογία του Ανθρώπου
  • Διατροφολογία & Διαιτολογία
  • Φυσικοθεραπεία
  • Επιστήμη του Αθλητισμού

Στόχος της ημερίδας είναι να ενθαρρύνει τους νέους να γνωρίσουν τις επιστήμες αυτές καλύτερα και να εξερευνήσουν, μέσω εργαστηριακών ασκήσεων, την πρακτική τους πλευρά, χρησιμοποιώντας εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας, υπό την επίβλεψη καθηγητών του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας.

«Στα πλαίσια αυτής της ημερίδας ο μαθητής έχει την δυνατότητα να γνωρίσει την εφαρμογή της θεωρητικής επιστημονικής γνώσης στα καθημερινά προβλήματα της κοινωνίας.», ανέφερε ο Πρόεδρος του, Δρ. Κυριάκος Φελέκκης.

Οι ενδιαφερόμενοι θα περάσουν έτσι μια δημιουργική μέρα, και θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν και να υποβάλλουν τα ερωτήματά τους σε καθηγητές του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας για θέματα σπουδών, καθώς και για τις επαγγελματικές προοπτικές στον τομέα της υγείας. Θα ανακαλύψουν επίσης την κλίση τους και θα συλλέξουν σημαντικές πληροφορίες αλλά και βιωματικές εμπειρίες, οι οποίες θα τους φανούν πολύτιμες για την επιλογή της επαγγελματικής τους κατεύθυνσης.

ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ
Προετοιμασία και παρασκευή αντιρυτιδικής κρέμας προσώπου
ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
Γνωρίστε τους προγόνους μας : Μοριακή και Ανθρωπολογική Ανάλυση