4 Φεβρουαρίου 2019: Παγκόσμια Ημέρα Καρκίνου

#IAmAndIWill #WorldCancerDay

Πώς μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα κόσμο χωρίς καρκίνο;

Τώρα είναι η ώρα για δράση!

Με ένα δυναμικό και κοινό μήνυμα «Είμαι… και θα…», ξεκινά η εκστρατεία ενημέρωσης της Παγκόσμιας Ημέρας Καρκίνου.

Με την ευκαιρία αυτή διάφοροι Μη Κερδοσκοπικοί Οργανισμοί (ΜΚΟ), σύνδεσμοι και άλλοι φορείς όπως: ο Αντικαρκινικός Σύνδεσμος Κύπρου, ο ΠΑΣΥΚΑΦ, η Europa Donna Κύπρου, ο Europa Uomo Κύπρου, το Καραϊσκάκειο Ίδρυμα, το Ίδρυμα Χριστίνα Α. Αποστόλου, ο Σύνδεσμος «Ένα όνειρο, μια Ευχή», το Γκολ στη Ζωή, ο Σύνδεσμος Διαιτολόγων και Διατροφολόγων Κύπρου, ο Σύνδεσμος Φοιτητών Ιατρικής Κύπρου και το Ογκολογικό Κέντρο Τράπεζας Κύπρου (συντονιστής), υπό την αιγίδα και συμβολή του Υπουργείου Υγείας και την στήριξη της Εθνικής Επιτροπής για τον Καρκίνο, συστρατεύονται για ακόμα μια χρονιά και ρωτούν:

Ποιος είσαι;
Και τι μπορείς να κάνεις για ένα κόσμο χωρίς καρκίνο;

Είμαι μητέρα και θα μαγειρεύω υγιεινά για την οικογένειά μου.

Είμαι καθηγητής και θα ενημερώσω τους μαθητές μου για τις συνέπειες του αλκοολισμού.

Είμαι φοιτητής και θα σταματήσω το κάπνισμα.

Είμαι νέος και θα γυμνάζομαι περισσότερο.

Η Παγκόσμια Ημέρα Καρκίνου είναι αφιερωμένη στις ενέργειες που μπορεί να κάνει ο καθένας από μας, ανάλογα με την ιδιότητα και τις δυνατότητές του, ώστε να μάθει περισσότερα για το στο θέμα πρόληψη και αντιμετώπιση του καρκίνου και να αναλάβει δράση αλλάζοντας τον τρόπο ζωής του.

Στο πλαίσιο της εκστρατείας αυτής, θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις σε όλες τις πόλεις με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κοινού για θέματα που αφορούν τον καρκίνο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Λευκωσία

• Σάββατο, 02/02/2019 – Nicosia Mall (11:00-14:00) με το Εργαστήρι «Θεατρικές Παιχνιδοπεριπέτειες» από τις 11:45 μέχρι τις 12:30
  • Σάββατο, 02/02/2019 – Στάδιο ΓΣΠ (17:00) Ποδοσφαιρικός Αγώνας ΑΠΟΕΛ- Πάφος FC αφιερωμένος στην εκστρατεία
  • Κυριακή, 03/02/2019 – Mall of Cyprus (11:00-14:00)
  • Παρασκευή, 08/02/2019 – Μουσική Σκηνή RED (21:30) Φιλανθρωπική Μουσική Βραδιά από τον Σύνδεσμο Φοιτητών Ιατρικής Κύπρου

Λάρνακα

• Σάββατο, 02/02/2019 – Πλατεία Ερμού (11:00-14:00)

Λεμεσός

• 03/02/2019 – My Mall (11:00-14:00)

Πάφος

• 16/02/2019 – Kings Avenue Mall (11:00-14:00)

Σε όλες τις πόλεις, κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων στα εμπορικά κέντρα:

• φοιτητές ιατρικής και φοιτητές νοσηλευτικής θα κάνουν δωρεάν μετρήσεις αρτηριακής πίεσης, ζαχάρου και χοληστερόλης,
  • φοιτητές διαιτολογίας και διατροφολογίας, θα κάνουν δωρεάν σωματομετρικές μετρήσεις και εκπαιδευτικά παιχνίδια διατροφής,
  • Λειτουργοί των Προγραμμάτων Διακοπής του Καπνίσματος του Υπουργείου Υγείας και του ΠΑΣΥΚΑΦ θα κάνουν μετρήσεις μονοξειδίου του άνθρακα (CO),
  • ενώ θα διεξάγονται δειγματοληψίες (με τη μέθοδο του σάλιου) για εγγραφή νέων εθελοντών δοτών μυελού των οστών.

Τα παιδιά θα απασχολούνται με ζωγραφική και παιχνίδια με θέμα την υγιεινή διατροφή και οι Υπεραγορές ΆλφαΜέγα θα προσφέρουν δωρεάν φρούτα.

Την εκστρατεία ενημέρωσης της Παγκόσμιας Ημέρας Καρκίνου στηρίζουν οι: Semio Productions, Costa Coffee, K Cineplex, improvast, DeLeMa McCANN Cyprus, Υπεραγορές ΆλφαΜέγα, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Mall of Cyprus, My Mall, Kings Avenue Mall, Nicosia Mall, Θεατρικές Παιχνιδοπεριπέτειες, ΡΙΚ, Συγκρότημα Φιλελεύθερος, Συγκρότημα Δίας, ΑΠΟΕΛ.