Loading Events

Μαθητές Λυκείου θα εξερευνήσουν τις προοπτικές καριέρας στον τομέα των Tεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνίας

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, υπό την αιγίδα του Διευθυντή Μέσης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, Δρ Κυπριανού Λούη, και σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Καθηγητών Πληροφορικής, διοργανώνει εκπαιδευτική ημερίδα, με τίτλο «7η Χειραψία με την Τεχνολογία 2020» (7th Handshake with ICT 2020).

Η ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές Λυκείου οι οποίοι θα έχουν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τις προοπτικές καριέρας στον Τομέα των Tεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνίας (ΤΠΕ). Η ημερίδα, η οποία διοργανώνεται για 7η συνεχή χρονιά και στην οποία συμμετείχαν μέχρι στιγμής περισσότεροι από 1000 μαθητές, 60 καθηγητές και 40 ακαδημαϊκοί, θα πραγματοποιηθεί στις 14 Μαρτίου 2020 από τις 9:30 π.μ. – 2:30 μ.μ. στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με καθηγητές του Τμήματος για τον συγκεκριμένο Τομέα, να ανακαλύψουν τις ικανότητές τους και να συλλέξουν σημαντικές πληροφορίες, αλλά και βιωματικές εμπειρίες, οι οποίες θα τους φανούν χρήσιμες για την επιλογή της επαγγελματικής τους κατεύθυνσης.

«Στόχος της Ημερίδας είναι να ενθαρρύνουμε τους νέους να εφαρμόσουν τις τεχνολογικές τους δεξιότητες και να εξερευνήσουν τις μελλοντικές επαγγελματικές τους επιλογές, έτσι ώστε να ανταποκρίνονται στο σύγχρονο, σύνθετο και απαιτητικό περιβάλλον. Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τις δυνατότητες που τους παρέχουν οι Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών, να γνωρίσουν τα ακαδημαϊκά προγράμματα σπουδών που προσφέρονται στον τομέα αυτό και τις δυνατότητες επιλογής και συνδυασμού προγραμμάτων, ώστε να προετοιμαστούν για μια επαγγελματική καριέρα καινοτομίας και προοπτικής».

Καθηγήτρια Δέσπω Κτωρίδου, Επικεφαλής του Τμήματος Διοίκησης και Διοικητικής Πληροφοριακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας