Loading Events

Μαθητές Λυκείου θα εξερευνήσουν τις προοπτικές καριέρας στον Τομέα των Tεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνίας

Το Τμήμα Διοίκησης και Διοικητικής Πληροφοριακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, υπό την αιγίδα του Διευθυντή Μέσης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, κυρίου Κυπριανού Λούη, και σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Καθηγητών Πληροφορικής, διοργανώνει εκπαιδευτική Hμερίδα, με τίτλο «Χειραψία με την Τεχνολογία 2019» (Handshake with ICT).

Το Handshake with ICT απευθύνεται σε μαθητές Α’, Β΄, και Γ΄ Λυκείου οι οποίοι θα έχουν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τις προοπτικές καριέρας στον Τομέα των Tεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνίας (ΤΠΕ). Η Ημερίδα, η οποία διοργανώνεται για 6η χρονιά και στην οποία συμμετείχαν μέχρι στιγμής περισσότεροι από 1000 μαθητές, 60 καθηγητές και 40 ακαδημαϊκοί, θα πραγματοποιηθεί στις 23 Μαρτίου από τις 09:30-14:30 στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με καθηγητές του Τμήματος για τον συγκεκριμένο Τομέα, θα ανακαλύψουν τις ικανότητές τους, και θα συλλέξουν σημαντικές πληροφορίες αλλά και βιωματικές εμπειρίες οι οποίες θα τους φανούν πολύτιμες για την επιλογή της επαγγελματικής τους κατεύθυνσης.

Η φετινή Ημερίδα θα προσεγγίσει θεματολογίες όπως:

• Ανακαλύπτω τον φανταστικό κόσμο των Κινούμενων Σχεδίων
    Τμήμα Σχεδιασμού και Πολυμέσων, Πρόγραμμα Εφαρμοσμένων Πολυμέσων
  • Γίνομαι επιχειρηματίας Βιομηχανίας Παιχνιδιών
    Τμήμα Διοίκησης και Διοικητικής Πληροφοριακών Συστημάτων, Πρόγραμμα Διοικητική Πληροφοριακών Συστημάτων
  • Διεισδύοντας έναν web-server
    Τμήμα Πληροφορικής, Πρόγραμμα Πληροφορικής
  • Απεικόνιση Μεγάλων Δεδομένων χρησιμοποιώντας διαδραστικούς χάρτες
    Τμήμα Πληροφορικής, Πρόγραμμα Πληροφορικής
  • Ανακαλύπτω τον κόσμο της Ρομποτικής
    Τμήμα Μηχανικής, Πρόγραμμα Μηχανική Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Ηλεκτρολογική Μηχανική

Επιπλέον των εργαστηρίων θα πραγματοποιηθεί σεμινάριο με θέμα «Βιντεοπαιχνίδια και γραμματισμός: Εισάγοντας το Minecraft και το Fortnite στην εκπαίδευση», το οποίο θα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς.

Ο σκοπός του σεμιναρίου είναι διττός: Αρχικά θα γίνει παρουσίαση και ανάλυση των πολυχρηστικών βιντεοπαιχνιδιών Fortnite και Minecraft ως ψηφιακά περιβάλλοντα επίλυσης προβλημάτων – προκλήσεων και στη συνέχεια θα γίνει διασύνδεση των βιντεοπαιχνιδιών αυτών με τον γραμματισμό και τη μάθηση. Τέλος, θα συζητηθούν τα χαρακτηριστικά, οι δεξιότητες και οι ικανότητες που χρειάζεται ένα άτομο για να μπορέσει να ενασχοληθεί επαγγελματικά με το σχεδιασμό περιεχομένου βιντεοπαιχνιδιών.

«Στόχος της Ημερίδας είναι να ενθαρρύνουμε τους νέους ηλικίας 16-18 να εφαρμόσουν τις τεχνολογικές τους δεξιότητες και να εξερευνήσουν τις μελλοντικές επαγγελματικές τους επιλογές, έτσι ώστε να ανταποκρίνονται στο σύγχρονο, σύνθετο και απαιτητικό περιβάλλον. Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τις δυνατότητες που τους παρέχουν οι Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών, να γνωρίσουν τα ακαδημαϊκά προγράμματα σπουδών που προσφέρονται στον τομέα αυτό και τις δυνατότητες επιλογής και συνδυασμού προγραμμάτων, ώστε να προετοιμαστούν για μια επαγγελματική καριέρα καινοτομίας και προοπτικής».

Δρ Δέσπω Κτωρίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια και Επικεφαλής του Τμήματος Διοίκησης και Διοικητικής Πληροφοριακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

Η δήλωση συμμετοχής είναι απαραίτητη. Παρακαλώ ακολουθήστε τον σύνδεσμο πιο κάτω (Register) και συμπληρώστε την ηλ. φόρμα.