Loading Events

Γεφυρώνοντας το χάσμα δεξιοτήτων μέσω της συνεργασίας πανεπιστημίων και επιχειρήσεων

Ένα σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν όλες οι χώρες της EE, είναι το χάσμα μεταξύ των δεξιοτήτων που διαθέτουν οι Ευρωπαίοι και αυτών που απαιτούνται από τη βιομηχανία. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πολύ περισσότερα προσόντα σε σχέση με άλλους ενώ κάποιοι άλλοι έχουν έλλειψη δεξιοτήτων. Επιπλέον, υπάρχουν Ευρωπαίοι οι οποίοι διαθέτουν δεξιότητες σε μέτριο βαθμό, δηλαδή δεξιότητες σχετικές με τις διαπροσωπικές ικανότητες επικοινωνίας, των προσωπικών τους πεποιθήσεων, της συνολικής προσέγγισης για την ζωή και την εργασία, της συναισθηματικής τους νοημοσύνης και των βασικών χαρακτηριστικών της προσωπικότητας τους.  Κατά συνέπεια, η μεγάλη πρόκληση της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν είναι απλώς να βελτιώσει τα επίπεδα δεξιοτήτων, αλλά να βρει ένα καλό συνδυασμό μεταξύ υποψηφίων με τις κατάλληλες δεξιότητες, αλλά παράλληλα και τις κατάλληλες θέσεις εργασίας για αυτούς. Το χάσμα δεξιοτήτων μπορεί να συμβάλει αρνητικά στην ανεργία αλλά επίσης μπορεί να μειώσει την παραγωγικότητα και την ανταγωνιστικότητα.

Το Κέντρο Ευρωπαϊκής Τεκμηρίωσης Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (ΚΕΤ), σε συνεργασία με την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο, την Υπηρεσία Φοιτητικών Υπηρεσιών, το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας, το Γραφείο Erasmus και τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνουν εκδήλωση σχετική με το χάσμα δεξιοτήτων μέσω της συνεργασίας Πανεπιστημίων και Επιχειρήσεων. Σκοπός της εκδήλωσης είναι να μαζευτεί υλικό σχετικό με το πιο πάνω θέμα, από συμμετέχοντες της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, την κυβέρνηση, τους ΜΚΟ, της βιομηχανίας, των ακαδημαϊκών και εκπροσώπων νεολαίας, με σκοπό τον εντοπισμό λύσεων και μεθόδων εφαρμογής τους για την επίλυση του προβλήματος που υπάρχει και οδηγεί στο χάσμα δεξιοτήτων στην αγορά εργασίας.

Πώς αντιμετωπίζουμε/ επι λύνουμε αυτό το πρόβλημα; Έχετε τις κατάλληλες δεξιότητες για απασχόληση; Κάντε τις ιδέες σας να ακουστούν παίρνοντας μέρος σε αυτή τη συμμετοχική εκδήλωση. Οι θέσεις είναι περιορισμένες και γι’ αυτό τον λόγο απαιτείται εγγραφή πριν την Παρασκευή 25.11.2022.

Ομιλητές:

Κος Νίκος Ίσαρης
Αναπληρωτής Επικεφαλής της Αντιπροσωπείας Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο

Κα Έλενα Σιβιτανίδου
Ανώτερος Λειτουργός Εργασίας, Τμήμα Εργασίας, Υπουργείο Εργασίας, Πρόνοιας & Κοινωνικών Ασφαλίσεων

Κος Γιώργος Ζερβίδης
Ιδρυτής και Διευθύνων Σύμβουλος, Brand Believers