Loading Events

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Διακυβέρνησης σε συνεργασία με το Κυπριακό Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει εκδήλωση με θέμα: Ευρωπαϊκή Νομισματική Ένωση και Κρίση Χρέους στην Ελλάδα: Κοινωνικές Επιπτώσεις και Προοπτικές Εξόδου

Συντονισμός:

Χρήστος Μιχάλαρος
Δημοσιογράφος

Κωνσταντίνος Δημουλάς
Επίκουρος Καθηγητής Κοινωνικής Διοίκησης και Αξιολόγησης Προγραμμάτων Κοινωνικής Πολιτικής Πάντειο Πανεπιστήμιο

Σχόλια:
12:15 – 12:25 Ανδρέας Θεοφάνους
Καθηγητής Οικονομικών και Δημόσιας Πολιτικής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

12:25 – 13:00 Συζήτηση

Περίληψη

Στην εισήγηση αναλύεται η επίδραση της αρχιτεκτονικής της Ευρωζώνης στην κρίση χρέους της ελληνικής οικονομίας, τη διοίκηση των κρατικών υπηρεσιών και το επίπεδο διαβίωσης των πολιτών στη βάση δεδομένων που προέκυψαν από πρόσφατες κοινωνικές έρευνες στις οποίες συμμετείχε ο ομιλητής. Εκκινώντας από τη διαπίστωση ότι η Ευρωζώνη επιδείνωσε τις προϋπάρχουσες δομικές αδυναμίες της ελληνικής οικονομίας και παρεμποδίζει την ομαλή έξοδο από την κρίση, ο ομιλητής εξετάζει κριτικά τις προτάσεις περί εμβάθυνσης της Ευρωζώνης και περί εθνικού νομίσματος και καταδεικνύει την αδυναμία τους να διαμορφώσουν τις συνθήκες εξόδου από αυτή.

Π.Α. – Τηλ.: 22841600, E-mail: [email protected]