Loading Events

Εκπαιδευτική Ημερίδα «Οικοδομώντας την επαγγελματική μου σταδιοδρομία: Από το πανεπιστήμιο στη σχολική τάξη»

Το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει Εκπαιδευτική Ημερίδα για τους προπτυχιακούς φοιτητές/φοιτήτριες της Δημοτικής και Προδημοτικής Εκπαίδευσης.

Πρώτος βασικός σκοπός της Ημερίδας είναι να πληροφορήσει τους φοιτητές/φοιτήτριες για τη σημαντικότητα της συνεχούς παιδαγωγικής τους επιμόρφωσης, τόσο κατά τη διάρκεια των σπουδών τους όσο και αργότερα ως μελλοντικοί δάσκαλοι/νηπιαγωγοί. Επίσης, στοχεύει να τους βοηθήσει να αντιληφθούν τις εργασιακές συνθήκες τους επαγγέλματός τους, καθώς και τα προσόντα που απαιτούνται για μια πετυχημένη επαγγελματική σταδιοδρομία. Σε πρακτικό επίπεδο, αποσκοπεί να εκπαιδεύσει τους φοιτητές/φοιτήτριες στη συγγραφή σύγχρονου και αξιόπιστου βιογραφικού σημειώματος.

Η Εκπαιδευτική Ημερίδα θα περιλαμβάνει ομιλίες, παρουσιάσεις και βιωματικά εργαστήρια με την ευγενική συνδρομή σημαντικών εκπαιδευτικών φορέων και κέντρων επιμόρφωσης της Κύπρου: το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, το Κέντρο Παραγωγικότητας, το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το Ιδιωτικό Νηπιαγωγείο Παιδικά Χρόνια.