Loading Events

Το Γραφείο Σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σας προσκαλεί σε διαδικτυακό εργαστήρι με θέμα “Ξεκλειδώνοντας την επαγγελματική σας επιτυχία: Τα 5 βήματα για μία επιτυχημένη καριέρα” με την επικεφαλής Ανάπτυξης Σταδιοδρομίας & Δέσμευσης στην Κοινότητα Highered, Μαρία Μωραγιάννη. Το διαδικτυακό εργαστήριο, θα διεξαχθεί την Τρίτη, 24 Οκτωβρίου στις 17:00.

Η Μαρία θα σας δείξει πώς να πλοηγηθείτε αποτελεσματικά στα ψηφιακά εργαλεία και τις υπηρεσίες της Highered και θα παρουσιάσει το ταξίδι σταδιοδρομίας Highered 5: μια διαδικασία εξέλιξης σταδιοδρομίας 5 βημάτων που θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε ένα στρατηγικό και δραστικό σχέδιο καριέρας προσαρμοσμένο στους στόχους και τις φιλοδοξίες σας.

Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου, μέσα από διάφορες διαδραστικές ασκήσεις, θα αποκτήσετε γνώσεις σχετικά με την ανακάλυψη του εαυτού σας, την εξερεύνηση των δυνατοτήτων, των παθών και των ενδιαφερόντων σας, οι οποίες θα σας επιστρέψουν να ευθυγραμμιστείτε με τα κατάλληλα μονοπάτια σταδιοδρομίας για εσάς.

Επιπλέον, η Μαρία θα σας δώσει χρήσιμες συμβουλές για το πως να αναζητήσετε θέσεις εργασίας στην Ελληνική αγορά συνομιλώντας με την κα. Πέγκυ Θεοδώρου σχετικά με εύρεση εργασίας και δεξιοτήτων απαραίτητων στην Ελληνική αγορά!

Ομιλήτρια:
Μαρία Μωραγιάννη
Επικεφαλής Ανάπτυξης Σταδιοδρομίας & Δέσμευσης στην Κοινότητα Highered

Καλεσμένη:
Πέγκυ Θεοδώρου,
Στρατηγική Διεύθυνση Ανθρώπινου Δυναμικού και προπονήτρια καριέρας (career coach), Advantage Financial Systems Experts

Εκδήλωση καταχωρημένη κάτω από το:

Σχετικά με τη Μαρία Μωραγιάννη

Η Μαρία Μωραγιάννη αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο Wayne State του Ντιτρόϊτ με πτυχίο στην Επικοινωνία και έμφαση στη Δημοσιογραφία, αντιλαμβανόμενη από τότε το πάθος της για τους ανθρώπους και τους τρόπους με τους οποίους επικοινωνούν και έρχονται σε επαφή. Το 1994, η Μαρία επέστρεψε στην Ελλάδα όπου εργάστηκε ως δημοσιογράφος για έξι χρόνια σε διάφορα έντυπα καθώς και στο Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων. Το 1999, έλαβε μεταπτυχιακό δίπλωμα στην Εκπαίδευση. Ένα χρόνο αργότερα, εντάχθηκε στο χώρο της διευθυντικής στελέχωσης μέσω της εταιρείας  Egon Zehnder International (ΕΖΙ), όπου παρέμεινε επτά χρόνια. Στην EZI, η Μαρία απέκτησε σημαντική εμπειρία στην αναζήτηση και εξεύρεση ταλέντων και στην τοποθέτησή τους στην κατάλληλη θέση εργασίας. Το 2008, η Μαρία ανέλαβε τη διεύθυνση του Γραφείου Διασύνδεσης & Αποφοίτων του Alba Graduate Business School, διοχετεύοντας την εξειδικευμένη γνώση και εμπειρία της από το χώρο των επιχειρήσεων στον ακαδημαϊκό χώρο. Από το 2021, η Μαρία συνεργάζεται με την εταιρεία Highered EFMD στη Νορβηγία, ως Head of Career Development & Community Engagement. Το όραμά της είναι να προσφέρει στους υποψήφιους τις κατάλληλες ευκαιρίες, ώστε να αναπτύξουν δεξιότητες που οδηγούν στην αριστεία και στην επαγγελματική και προσωπική τους εξέλιξη.