Loading Events

Διαδικτυακή Συζήτηση: Διαχείριση Αποβλήτων Φαρμακευτικών Προϊόντων Οικιακής Προέλευσης

Το Πρόγραμμα Φαρμακευτικής του Τμήματος Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει διαδικτυακή συζήτηση με θέμα τη νομοθεσία που αφορά τη διαχείριση αποβλήτων φαρμακευτικών προϊόντων οικιακής προέλευσης, την Τετάρτη 7 Ιουνίου 2023 από τις 17:00 μέχρι τις 19:00.

Ως γνωστό η απόρριψη αποβλήτων φαρμακευτικών προϊόντων οικιακής προέλευσης στα σκύβαλα ή στις αποχετεύσεις έχουν ως αποτέλεσμα τη ρύπανση του εδάφους και των υδάτων. Για το λόγο αυτό θεσπίστηκε νομοθεσία για την ορθολογική διαχείριση των αποβλήτων φαρμακευτικών προϊόντων οικιακής προέλευσης τόσο για την προστασία του περιβάλλοντος όσο και την προστασία της δημόσιας υγείας.

Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει τοποθετήσεις και μηνύματα από το Δρ. Χρίστο Πέτρου, Πρόεδρο Τμήματος Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, από εκπροσώπους του Τμήματος Περιβάλλοντος και των Φαρμακευτικών Υπηρεσιών Κύπρου, Δρ. Νάσια Δικηγοροπούλου και κ. Ιωάννη Κκολό, από εκπροσώπους του Παγκύπριου Συνδέσμου Παρασκευαστών Γενερικών Φαρμάκων (ΠΑ.ΣΥ.ΠΑ.ΓΕ.Φ) και της Κυπριακής Ένωσης Φαρμακευτικών Εταιρειών Έρευνας και Ανάπτυξης (ΚΕΦΕΑ), Δρ. Χρηστάκη Σεργίδη και κ. Κυριάκο Μικέλλη και τέλος από την Πρόεδρο του Παγκύπριου Φαρμακευτικού Συλλόγου, κ. Ελένη Πιέρα Ισσέγιεκ, για να συζητήσουν τη νομοθεσία που θεσπίστηκε για τη διαχείριση αποβλήτων φαρμακευτικών προϊόντων οικιακής προέλευσης, την εφαρμογή και τη συσχέτιση της νομοθεσίας με τη δημόσια υγεία.

Πρόσβαση στη διαδικτυακή συζήτηση χρησιμοποιήστε τα ακόλουθα:

Meeting number: 2733 055 2442

Password: 2023