Διαδικτυακή Παρουσίαση Κυπριακών Πανεπιστημίων

Εγγραφείτε δωρεάν και μάθετε τα πλεονεκτήματα που μπορεί να σας προσφέρει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, ένα πανεπιστήμιο με διεθνή φήμη

Η Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Αθήνα, το Υπουργείο Ενέργειας, Εμπορείου και Βιομηχανίας της Κυπριακής Δημοκρατίας, το Κυπριακό Εμπορικό Επιμελητήριο και το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού και Νεολαίας της Κυπριακής Δημοκρατίας, σας προσκαλούν την Τετάρτη, 14 Απριλίου 17:00-19:00, σε διαδικτυακή παρουσίαση των Κυπριακών Πανεπιστημίων.

Γνωρίστε το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και μάθετε για μια σειρά από πλεονεκτήματα που προσφέρει τα οποία το καθιστούν μοναδική επιλογή, τόσο για προπτυχιακές όσο και για μεταπτυχιακές σπουδές. Εκπρόσωπός του θα σας ενημερώσει για τα προγράμματα σπουδών, τα δίδακτρα, τη διαμονή και το κόστος ζωής που είναι στο σύνολό τους 30%-50% χαμηλότερα από άλλους πανεπιστημιακούς προορισμούς όπως, το Ηνωμένο Βασίλειο και την Ολλανδία, τη συμπλήρωση της αίτησης, τις υποτροφίες, τη φοιτητική ζωή στη σύγχρονη Πανεπιστημιούπολή του και ό,τι άλλο σας ενδιαφέρει!

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι το πλέον διεθνοποιημένο πανεπιστήμιο στην Κύπρο με περισσότερους από 14,000 φοιτητές (εξ αποστάσεως και δια ζώσης), από πέραν των 100 χωρών, γεγονός που το καθιστά το μεγαλύτερο σε αριθμό φοιτητών πανεπιστήμιο στην Κύπρο. Είναι επίσης το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο στη νότια Ευρώπη με κύρια γλώσσα διδασκαλίας την αγγλική, καθώς και το μεγαλύτερο εκτός Ελλάδος με γλώσσα διδασκαλίας την ελληνική.

Αποτελεί δε την πρώτη επιλογή των εξ Ελλάδος φοιτητών για σπουδές στο εξωτερικό, εφόσον είναι αναγνωρισμένο από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ως ομοταγές Πανεπιστήμιο ως προς τα Ελληνικά Α.Ε.Ι. και οι τίτλοι σπουδών των αποφοίτων του τυγχάνουν πλήρης αξιολόγησης/αναγνώρισης από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

Διεθνώς Αναγνωρισμένη Ακαδημαϊκή Αριστεία

• Times Higher Education (THE) World University Rankings 2021
    Στα 801-1000 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως, μαζί με μόλις 8 άλλα πανεπιστήμια της Ελλάδας. Η κατάταξη αυτή ουσιαστικά τοποθετεί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανάμεσα στα καλύτερα 4% παγκοσμίως.
  • QS Stars University Ratings System 20205 QS Stars για Ιδρυματική Αριστεία, καθιστώντας το ως το πρώτο πανεπιστήμιο σε Κύπρο και Ελλάδα που επιτυγχάνει την εξαίρετη αυτή βαθμολογία, μαζί με μόνο άλλα 50 πανεπιστήμια ανά τον κόσμο.

Γίνε σήμερα μέλος της μεγαλύτερης πανεπιστημιακής κοινότητας στην Κύπρο

Ενημερώσου έγκαιρα και ξεκίνα τις σπουδές σου δυναμικά στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το ερχόμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο, του οποίου τα μαθήματα αρχίζουν στις 27 Σεπτεμβρίου.