Loading Events

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Τουρισμού, το Τμήμα Φιλοξενίας Τουρισμού και Αθλητικής Διοίκησης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει Διαγωνισμό Έκθεσης Ιδεών με τίτλο “Τουρισμός και Εργασία: Ένα καλύτερο μέλλον για όλους”.

Η Παγκόσμια Ημέρα Τουρισμού γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 27 Σεπτεμβρίου, ημερομηνία η οποία καθορίσθηκε από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Τουρισμού το 1970. Κύριος στόχος του εορτασμού αυτού είναι η ανάδειξη της οικονομικής, κοινωνικής, πολιτιστικής και πολιτικής συμβολής του τουρισμού στην ευδαιμονία της διεθνούς κοινότητας. Το θέμα της φετινής Παγκόσμιας Ημέρας Τουρισμού είναι εξαιρετικά κατάλληλο, καθώς ο τουρισμός είναι από τις σημαντικότερες πηγές απασχόλησης για πολλές οικονομίες.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε όλους τους μαθητές δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Οι διαγωνιζόμενοι θα διεκδικήσουν:

• 1ο Βραβείο: 1 Ακαδημαϊκή υποτροφία (75%) στα δίδακτρα προγραμμάτων του τμήματος Φιλοξενίας , Τουρισμού και Αθλητικής Διοίκησης.
  • 2ο Βραβείο: 1 Ακαδημαϊκή υποτροφία (50%) στα δίδακτρα προγραμμάτων του τμήματος Φιλοξενίας , Τουρισμού και Αθλητικής Διοίκησης.
  • 3ο Βραβείο: 1 Ακαδημαϊκή υποτροφία (25%) στα δίδακτρα προγραμμάτων του τμήματος Φιλοξενίας , Τουρισμού και Αθλητικής Διοίκησης.

Η υποτροφία ισχύει για τα δίδακτρα του πρώτου Ακαδημαϊκού Έτους και δεν συμπεριλαμβάνει το κόστος αγοράς βιβλίων και άλλα τέλη όπως το τέλος εισδοχής.

Επιτροπή Αξιολόγησης:
Η επιτροπή αξιολόγησης των εκθέσεων αποτελείται από καθηγητές και μέλη της συμβουλευτικής επιτροπής του τμήματος Φιλοξενίας, Τουρισμού και Αθλητικής Διοίκησης. Οι εκθέσεις που θα βραβευτούν, θα δημοσιευθούν μαζί με τα ονόματα και τα στοιχεία των 3 νικητών.
Δείτε τους όρους του διαγωνισμού εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες:
Γιάννα Ορφανίδου, Τμήμα Φιλοξενίας Τουρισμού και Αθλητικής Διοίκησης