Loading Events

Το Royal Commonwealth Society Cyprus Branch (RCS Cyprus) διοργανώνει τις Ημέρες Κοινοπολιτειακού Σινεμά 2018 σε συνεργασία με τον Όμιλο Φίλων Κινηματογράφου και με την υποστήριξη του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, της Ύπατης Αρμοστείας της Βρετανίας, της Ύπατης Αρμοστείας της Ινδίας και της δικηγορικής εταιρείας Α. & Α. Κ. Αιμιλιανίδης, Κ. Κατσαρός και Συνεργάτες Δ.Ε.Π.Ε.

Οι Ημέρες Κοινοπολιτειακού Σινεμά 2018 λαμβάνουν χώρα το μήνα Φεβρουάριο και παρουσιάζουν τρεις ταινίες από διαφορετικές χώρες της Κοινοπολιτείας: την Ινδία, το Ηνωμένο Βασίλειο και την Κύπρο. Οι προβολές θα πραγματοποιηθούν στο CINE Studio(Πανεπιστήμιο Λευκωσίας) στις 13 και 20 Φεβρουαρίου 2018 στις 9 μ.μ.

Στις 13 Φεβρουαρίου προβάλλεται η ταινία Mary Kom του Omung Kumar (Ινδία 2014, 122’), ενώ στις 20 Φεβρουαρίου η ταινία μικρού μήκους Southgate to Brighton των Athena Mandis DinoJacovides (Ηνωμένο Βασίλειο 2017, 15’), καθώς και η ταινία Πολυαγαπημένες Μέρες του Κωνσταντίνου Πατσαλίδη (Κύπρος 2015, 75’). Κατά την προβολή της 20ης Φεβρουαρίου θα ακολουθήσει συζήτηση με τους συντελεστές των ταινιών.

Είσοδος δωρεάν.

Τρίτη, 13 Φεβρουαρίου 2018

Mary Kom

Omung Kumar (Ινδία 2014, 122΄)

Η ταινία παρακολουθεί την ιστορία της Mary Kom, της χαρισματικής κόρης ενός αγρότη, η οποία εκπαιδεύεται σκληρά για να γίνει πυγμάχος. Παρ’ όλες τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, καταφέρνει τελικά να εκπληρώσει το όνειρό της και να κατακτήσει πέντε φορές τον τίτλο της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας στην Ερασιτεχνική Πυγμαχία.

Προσφορά της Ύπατης Αρμοστείας της Ινδίας

Robin Das, Rajni Basumatary, Priyanka Chopra