Ανάπτυξη του Αθλητικού Τουρισμού στην Κύπρο

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, σε συνεργασία με το Υφυπουργείο Τουρισμού, διοργανώνει τη διαδικτυακή Ημερίδα  με τίτλο «Ανάπτυξη του Αθλητικού Τουρισμού στην Κύπρο»

Στο πλαίσιο της μακροχρόνιας συνεργασίας του με την Πολιτεία για συμβολή στην προσπάθεια για στρατηγική ανάπτυξη του αθλητικού τουρισμού στην Κύπρο, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, σε συνεργασία με το Υφυπουργείο Τουρισμού, διοργανώνει διαδικτυακή ημερίδα με τίτλο «Ανάπτυξη του Αθλητικού Τουρισμού στην Κύπρο». Σκοπός της ημερίδας είναι η παρουσίαση των εξελίξεων σε ότι αφορά τις προοπτικές ανάπτυξης του αθλητικού τουρισμού καθώς και η συζήτηση του θέματος ανάμεσα σε όλους τους σχετικούς εταίρους.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά στις 8 Ιουνίου, μεταξύ των ωρών 10:00-13:30.

Συντονιστής της ημερίδας θα είναι ο Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Bournemouth, Δημήτριος Μπούχαλης, ο οποίος διαθέτει τεράστια εμπειρία στην τουριστική βιομηχανία. Στην ημερίδα θα συμμετέχουν επίσης ο Υφυπουργός Τουρισμού κ. Σάββας Περδίος και εκλεκτοί ομιλητές και φορείς με δράση στην ειδική αυτή μορφή τουρισμού, οι οποίοι θα αναπτύξουν και θα συζητήσουν το θέμα προσπαθώντας να συμβάλουν στον καθορισμό μιας στρατηγικής πορείας ανάπτυξης του αθλητικού τουρισμού στην Κύπρο.

Η αειφορία και ορθολογιστική ανάπτυξη του τουρισμού στην Κύπρο αποτελούν σημαντικούς πυλώνες του αναπτυξιακού σχεδιασμού για την ανάκαμψη της κυπριακής οικονομίας. Ένας τέτοιος σημαντικός εξειδικευμένος πυλώνας είναι ο αθλητικός τουρισμός, του οποίου η προοπτική για ανάπτυξη στην Κύπρο είναι τεράστια, καθώς η Κύπρος είναι ένας ιδιαίτερα αξιόλογος προορισμός για την παροχή τέτοιων εξειδικευμένων υπηρεσιών.

Πολλά ερωτήματα θα τεθούν και θα αναπτυχθούν γύρω από τις εξαιρετικές προοπτικές της χώρας μας για ανάπτυξη τέτοιων υπηρεσιών, τη θέση της Κύπρου στον διεθνή χάρτη της συγκεκριμένης αγοράς, την ανταγωνιστικότητα της χώρας μας και τα πλεονεκτήματά της, και  το ρόλο της τοπικής κοινωνίας και κουλτούρας στην ανάπτυξη του αθλητικού τουρισμού.

Σχολιάζοντας την ημερίδα, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Λευκωσίας Καθηγητής Νίκος Καρτακούλλης ευχαρίστησε θερμά το Υφυπουργείο Τουρισμού για τη στήριξη της εκδήλωσης και εξέφρασε την πεποίθησή του ότι το Πανεπιστήμιο μπορεί να συμβάλει τα μέγιστα στην προσπάθεια αυτή. Πρόσθεσε ότι το Πανεπιστήμιο θα συνεχίσει να στηρίζει αυτή την προσπάθεια ποικιλοτρόπως, λαμβάνοντας υπόψη ότι ο αθλητικός τουρισμός αποτελεί μια από τις ειδικές μορφές τουρισμού που μπορεί να στηρίξει την πορεία προς την αειφόρο ανάπτυξη της τουριστικής βιομηχανίας και την ανάκαμψη της κυπριακής οικονομίας.