«ΑγγίΖΩ την Υγεία» στην Αθήνα για Δεύτερη Χρονιά

Τα επαγγέλματα υγείας ως μελλοντική εργασία σε ημερίδα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Στο πλαίσιο της επιτυχημένης πρωτοβουλίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας να παράσχει ευκαιρίες για περαιτέρω εκπαίδευση σε μαθητές, διοργανώνει τη δεύτερη κατά σειρά ημερίδα «ΑγγίΖΩ την Υγεία» στην Αθήνα, η οποία θα  πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 2 Μαρτίου 2019, μεταξύ 9:30π.μ. και 3:00μ.μ., στα Γραφεία του Πανεπιστημίου Λευκωσίας (Μεσογείων 265, 15451 Νέο Ψυχικό, Αθήνα, Ελλάδα).

Η Ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου, δίνοντας τους την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις επιστήμες ζωής και υγείας, όπως τη Βιολογία του Ανθρώπου, τη Διαιτολογία και Διατροφολογία, την Επιστήμη του Αθλητισμού, τη Φυσικοθεραπεία και τη Φαρμακευτική. Στόχος της Ημερίδας είναι να ενθαρρύνει τους νέους να γνωρίσουν αυτές τις επιστήμες καλύτερα και να εξερευνήσουν μέσω εργαστηριακών ασκήσεων την πρακτική τους πλευρά, χρησιμοποιώντας εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας, υπό την επίβλεψη των καθηγητών του Τμήματος.

«Η πολύπλοκη εικόνα της υγείας, απλοποιείται μέσα από τη σφαιρική εκπαίδευση που προσφέρει το Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας, προετοιμάζοντας τον επαγγελματία του αύριο», ανέφερε ο πρόεδρος του Τμήματος, Δρ. Κυριάκος Φελέκκης.

Οι ενδιαφερόμενοι θα περάσουν έτσι μια δημιουργική μέρα και θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν και να υποβάλουν τα ερωτήματά τους στους καθηγητές του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας για θέματα σπουδών, καθώς και για τις επαγγελματικές προοπτικές στον τομέα της υγείας. Θα ανακαλύψουν επίσης την κλίση τους και θα συλλέξουν σημαντικές πληροφορίες αλλά και βιωματικές εμπειρίες, οι οποίες θα τους φανούν πολύτιμες για την επιλογή της επαγγελματικής τους κατεύθυνσης.

Εργαστήρια:

• ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ | Προετοιμασία, παρασκευή και ιδιότητες της εξαφανιζόμενης κρέμας «vanishing cream»
  • ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ | Βιολογία του εγκλήματος
  • ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ & ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑ | Μεταβολισμός και καύσεις: Αποτέλεσμα σωστής και εξιδεικευμένης διατροφής
  • ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ | ΑγγίΖΩ και…την αποκατάσταση
  • ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ | Η φυσική μου κατάσταση είναι η «Selfie» της υγείας μου

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται όπως επικοινωνήσουν με τη Σύμβουλο Εισδοχής, Φωτεινή Τεντολούρη, στην Ηλ. Διεύθυνση: [email protected] ή/και στα Τηλέφωνα: +30 2106748293, +30 6936933019, έως και τις 25 Φεβρουαρίου 2019.