«Οιστός», Τεύχος 5

2023

Έρευνα – Άρθρα – Συνεργασίες με Μεταπτυχιακούς και Διδακτορικούς Φοιτητές του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών

Βάιος Κατσέας

Κατσέας, Β. (2023). Εκπαιδευτική αλλαγή και ανάπτυξη συμπεριληπτικών σχολείων με βάση το Πλαίσιο της Συμπερίληψης. Διεθνές Επιστημονικό Εκπαιδευτικό Περιοδικό «eκπ@ιδευτικός κύκλος» Τόμος 11, Τεύχος 1, 2023, 147-157.

Το άρθρο με τίτλο «Εκπαιδευτική αλλαγή και ανάπτυξη συμπεριληπτικών σχολείων με βάση το Πλαίσιο της Συμπερίληψης» του Βάιου Κατσέα, μεταπτυχιακού απόφοιτου αποτέλεσε εργασία του που εκπονήθηκε κατά το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 στο Διαπανεπιστημιακό εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση» του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πατρών και δημοσιεύτηκε το 2023 στο Διεθνές Επιστημονικό Εκπαιδευτικό Περιοδικό ανοικτής πρόσβασης Εκπαιδευτικός Κύκλος.

Αν και η συμπερίληψη (inclusion) ως αξία έχει υιοθετηθεί από πολλά εκπαιδευτικά συστήματα ανά τον κόσμο, τα σχολεία μέχρι και σήμερα αδυνατούν να εξελιχθούν σε συμπεριληπτικά. Με τη συμπερίληψη παρέχεται το δικαίωμα σε κάθε παιδί με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (ΕΕΑ) να βρίσκεται στο συνηθισμένο σχολείο. Εντούτοις, όπως καταδεικνύει η σημερινή κατάσταση στα σχολεία διαφέρει εντελώς από την πραγματική. Η παρούσα εργασία εξετάζει την έννοια και το περιεχόμενο του πλαισίου της συμπερίληψης που θέτει στο επίκεντρο την ανάπτυξη συμπεριληπτικών σχολείων. Πραγματεύεται, επίσης τη σχέση των τριών διαστάσεων του πλαισίου για τη συμπερίληψη και συζητείται πώς ο συνδυασμός τους μπορεί να επιφέρει την απαιτούμενη εκπαιδευτική αλλαγή με απώτερο σκοπό την ανάπτυξη συμπεριληπτικών σχολείων. Τέλος, εξάγονται ορισμένα χρήσιμα συμπεράσματα που καταδεικνύουν ότι το σημερινό σχολείο προκειμένου να υπερβεί τα εμπόδια και να καταστεί πιο συμπεριληπτικό πρέπει να προσανατολισθεί στην ανάπτυξη μιας πιο αμιγούς συμπεριληπτικής κουλτούρας.

Το άρθρο είναι διαθέσιμο στον σύνδεσμο: educ@tional circle

Published On: September 14th, 2023|Categories: Blog, OISTOS|
Συμμετοχή φοιτητών του Τμήματος Παιδαγωγικών σπουδών στο «ΦΟΡΩ» στη Στέγη Χορού Λευκωσίας
Δημοσιεύσεις Ακαδημαϊκού Προσωπικού (ατομικό ή συνεργατικό επίπεδο)

Εγγραφή στο Ενημερωτικό Δελτίο «Οιστός»

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ομιλία Καθηγήτριας Άρτεμις Σπύρου, Michigan State University, στην τελετή αποφοίτησης της Σχολής Επιστημών Αγωγής 2023

H Καθηγήτρια Πυρηνικής Φυσικής στο Michigan State University, Άρτεμη Σπύρου μίλησε στους/στις αποφοίτους μας για το πάθος, τη δημιουργικότητα, την ευφυΐα, την ανθεκτικότητα στις δυσκολίες και την εύρεση λύσεων∙ κοινά στοιχεία που χαρακτηρίζουν έναν αποτελεσματικό ερευνητή και έναν μελλοντικό εκπαιδευτικό.

Αριστεύσαντες απόφοιτοι του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023

Οι απόφοιτοι μοιράζονται τις εμπειρίες και τα εφόδια που απέκτησαν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, εκφράζοντας την ευγνωμοσύνη και την περηφάνια τους για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Βραβείο κοινωνικής προσφοράς

Το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών και η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχουν κρίνει τη Βασιλεία Γεωργίου, απόφοιτο του Προγράμματος Δημοτικής Εκπαίδευσης και την Αναστασία Γεώργα, απόφοιτο του μεταπτυχιακού προγράμματος της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, άξιες να λάβουν το βραβείο κοινωνικής προσφοράς για το ήθος που επέδειξαν κατά τη διάρκεια των σπουδών, τον παιδιόθεν ζήλο τους για ανιδιοτελή πνευματική, ψυχολογική και έμπρακτη προσφορά στον συνάνθρωπό τους.