«Οιστός», Τεύχος 5

2023

Επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Βελιγραδίου στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ Staff Training Mobility

Τον Μάιο 2023, ο Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας Δρ Κυριάκος Δημητρίου επωφελήθηκε από το φάσμα των ευκαιριών που παρέχει το πρόγραμμα Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την κινητικότητα, την εκπαίδευση και την κατάρτιση του προσωπικού τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Συγκεκριμένα, επισκέφτηκε τη Σχολή Ειδικής Εκπαίδευσης και Αποκατάστασης του Πανεπιστημίου Βελιγραδίου στη Σερβία μεταξύ 9 και 12 Μαΐου 2023. Η επιλογή του Πανεπιστημίου δεν ήταν τυχαία καθώς συνάδελφοι από τη συγκεκριμένη Σχολή έχουν εκφράσει την επιθυμία για ερευνητικές και άλλες συνεργασίες με το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Έτσι, ένας επιπλέον στόχος ήταν η ενίσχυση των δεσμών συνεργασίας μεταξύ των δύο πανεπιστημίων σε ό,τι αφορά την κινητικότητα φοιτητών και προσωπικού και την έναρξη πιθανών κοινών ερευνητικών προγραμμάτων, εκτός από διάφορες δραστηριότητες κατάρτισης και επιτόπιας παρακολούθησης εργασίας (job shadowing) κατά την εβδομάδα της επίσκεψής του Δρ Δημητρίου στο Βελιγράδι.

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης, ο Δρ Δημητρίου είχε την ευκαιρία να επισκεφτεί τις εγκαταστάσεις του πανεπιστημίου και να ενημερωθεί για τις υπηρεσίες και τη στήριξη που παρέχονται σε φοιτητές με αναπηρίες στο μεγαλύτερο πανεπιστήμιο της Σερβίας. Είχε επίσης την ευκαιρία να επισκεφτεί σχολεία ειδικής και γενικής εκπαίδευσης, Κέντρα Παροχής Υπηρεσιών για άτομα με αναπηρία και να ενημερωθεί για τις πολιτικές της ειδικής και συμπεριληπτικής εκπαίδευσης στο Σερβικό εκπαιδευτικό σύστημα. Μεταξύ των ειδικών σχολών που επισκέφτηκε ήταν το ιστορικό School for Visually Impaired Pupils «Veljko Ramadanovic», το οποίο έχει πλέον μετεξελιχθεί σε Κέντρο Παροχής Υπηρεσιών για άτομα με τύφλωση ή άλλα προβλήματα όρασης. Είχε επίσης την ευκαιρία να επισκεφτεί τον ΜΚΟ Akademska Inkluzivna Aocijacija που αποτελεί μετεξέλιξη του Association of Student with Disabilities. Εκεί συνάντησε το εκτελεστικό διευθυντή του οργανισμού κύριο Milan Jankovic, ο οποίος ενημέρωσε για το ρόλο του οργανισμού, την ακτιβιστική δράση, καθώς και θέματα νομοθεσίας και πρακτικής στη Σερβία.

Ακόμα, ο Δρ Δημητρίου είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει εκπαιδευτικές συνεδρίες όπου είχε την ευκαιρία να συζητήσει με συναδέλφους από διαφορετικό πολιτισμικό περιβάλλον θέματα ειδικής και συμπεριληπτικής εκπαίδευσης, όπως με τη Δρ Кsenija Stanimirov και τον Αναπληρωτή Κοσμήτορα της Σχολής Δρ Luka Mijatović. Η εκπαίδευση και οι συζητήσεις λειτούργησαν ως τροφή για σκέψη για την ενίσχυση των παροχών του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών λαμβάνοντας υπόψη διαφορετικές απόψεις και διεθνείς προοπτικές.

Η επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Βελιγραδίου ήταν σίγουρα ωφέλιμη τόσο σε προσωπικό επίπεδο όσο και σε επίπεδο του Τμήματος Παιδαγωγικών και συνέβαλε ώστε να αναπτυχθούν περαιτέρω δεσμοί και συνεργασίες με συναδέλφους από το εξωτερικό σε θέματα ειδικής και συμπεριληπτικής εκπαίδευσης και ενισχύουν το δημόσιο προφίλ του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διεθνώς.

Published On: September 16th, 2023|Categories: Blog, OISTOS|
Online Education: Theory, Research, and PracticeΕρευνητικά Προγράμματα
Ημέρα γνωριμίας νεοεισερχόμενων φοιτητών

Εγγραφή στο Ενημερωτικό Δελτίο «Οιστός»

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ομιλία Καθηγήτριας Άρτεμις Σπύρου, Michigan State University, στην τελετή αποφοίτησης της Σχολής Επιστημών Αγωγής 2023

H Καθηγήτρια Πυρηνικής Φυσικής στο Michigan State University, Άρτεμη Σπύρου μίλησε στους/στις αποφοίτους μας για το πάθος, τη δημιουργικότητα, την ευφυΐα, την ανθεκτικότητα στις δυσκολίες και την εύρεση λύσεων∙ κοινά στοιχεία που χαρακτηρίζουν έναν αποτελεσματικό ερευνητή και έναν μελλοντικό εκπαιδευτικό.

Αριστεύσαντες απόφοιτοι του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023

Οι απόφοιτοι μοιράζονται τις εμπειρίες και τα εφόδια που απέκτησαν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, εκφράζοντας την ευγνωμοσύνη και την περηφάνια τους για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Βραβείο κοινωνικής προσφοράς

Το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών και η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχουν κρίνει τη Βασιλεία Γεωργίου, απόφοιτο του Προγράμματος Δημοτικής Εκπαίδευσης και την Αναστασία Γεώργα, απόφοιτο του μεταπτυχιακού προγράμματος της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, άξιες να λάβουν το βραβείο κοινωνικής προσφοράς για το ήθος που επέδειξαν κατά τη διάρκεια των σπουδών, τον παιδιόθεν ζήλο τους για ανιδιοτελή πνευματική, ψυχολογική και έμπρακτη προσφορά στον συνάνθρωπό τους.