Το Institute For the Future (IFF) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας συμμετείχε στην Παγκόσμια Αστυνομική Σύνοδο στο Ντουμπάι, ΗΑΕ

Γεφυρώνοντας την ακαδημαϊκή εμπειρία και την ενδυνάμωση του νόμου, ενισχύοντας την καινοτομία και την ανταλλαγή γνώσεων

Το Institute for the Future (IFF) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας συμμετείχε στην Παγκόσμια Αστυνομική Σύνοδο, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Ντουμπάι των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, από τις 5 έως τις 7 Μαρτίου 2024. Εκπρόσωποι του IFF σε αυτή την παγκόσμια εκδήλωση ήταν ο Δρ. Χάρης Σαββίδης, διακεκριμένο μέλος του διδακτικού προσωπικού στο Τμήμα Ψηφιακής Καινοτομίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και η κα. Hazal Aripinar, Business Development and Enrolment Manager του IFF.

Κατά τη διάρκεια της συνόδου, ο Δρ. Χάρης Σαββίδης συμμετείχε ως προσκεκλημένος ομιλητής στο Συνέδριο για την Πρόληψη του Εγκλήματος, συγκεκριμένα στη Συνεδρία «Καταπολέμηση του Εγκλήματος Ξεπλύματος Μαύρου Χρήματος». Η κεντρική ομιλία του είχε τίτλο “Securities Fraud in the Crypto Space: Blending Boundaries”.

Στην ομιλία του ο Δρ. Σαββίδης εμβάθυνε στο περίπλοκο ζήτημα της απάτης στον χώρο των κρυπτονομισμάτων. Καθώς τα ψηφιακά νομίσματα γίνονται όλο και πιο δημοφιλή, εμφανίζονται νέες και αντισυμβατικές μέθοδοι απάτης, πέρα από τους παραδοσιακούς τρόπους χρηματοοικονομικής απάτης. Η παρουσίαση παρείχε μια επισκόπηση αυτών των αναδυόμενων μεθόδων απάτης, αποκαλύπτοντας τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι ρυθμιστικές αρχές και οι αρχές επιβολής του νόμου στην προσαρμογή των προσεγγίσεών τους για την προστασία των επενδυτών στον γρήγορο και συχνά ασαφή κόσμο των επενδύσεων στα κρυπτονομίσματα.

Το Institute For the Future είχε την τιμή να συνεισφέρει με την τεχνογνωσία του σε αυτή τη διεθνή συνάντηση, επιδεικνύοντας τη δέσμευσή του για την προώθηση της γνώσης της δημιουργικής συζήτησης σε σχέση με τα κρίσιμα ζητήματα στην ταχέως εξελισσόμενη ψηφιακή εποχή. Η συμμετοχή του Δρ. Χάρη Σαββίδη ως ομιλητή υπογραμμίζει την αφοσίωση του Ινστιτούτου στην αντιμετώπιση των προκλήσεων, αλλά και των ευκαιριών που θέτει το δυναμικό τοπίο της ψηφιακής καινοτομίας.

Επιπλέον, στο πλαίσιο της συνεχούς προσπάθειας της αστυνομίας του Ντουμπάι να προωθήσει δομημένες πρωτοβουλίες για την εκπαίδευση των μελών της στο blockchain, μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα συζήτηση με τίτλο “Το μέλλον του Blockchain: Προκλήσεις και Ευκαιρίες”, διοργανώθηκε στην Αστυνομική Ακαδημία του Ντουμπάι, στις 4 Μαρτίου 2024.

Η Συνεργασία του Institute For the Future (IFF) και του Γενικού Αρχηγείου της Αστυνομίας του Ντουμπάι (G.H.Q)

Το Institute For the Future (IFF) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το Γενικό Αρχηγείο της Αστυνομίας του Ντουμπάι (G.H.Q) υπέγραψαν το 2021 Μνημόνιο Συνεργασίας στο Ντουμπάι των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων. Αυτή η ιστορική συμφωνία στόχευε στην ενίσχυση της συνεργασίας σε τομείς αμοιβαίου ενδιαφέροντος, ειδικότερα στην προώθηση μελετών και πρακτικών εφαρμογών του blockchain και των ψηφιακών νομισμάτων στην επιβολή του νόμου.

Η συνεργασία πρόσφερε επίσης σε όλους τους κατόχους καρτών Esaad την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το μεταπτυχιακό στο Blockchain και τα Ψηφιακά Νομίσματα, καθώς και το μεταπτυχιακό στο Μετασύμπαν (Metaverse), με ειδική έκπτωση. Αναπτύχθηκαν κοινές δραστηριότητες, συμπεριλαμβανομένων εκπαιδευτικών εκδηλώσεων, εκ των οποίων η εκπαιδευτική παρουσίαση του Δρ. Χάρη Σαββίδη με θέμα “Blockchain & Digital Currency and Law Enforcement” κατά τη διάρκεια της έκθεσης Dubai World Expo 2020. Η συνεργασία αυτή υπογραμμίζει τη δέσμευση για σύζευξη της ακαδημαϊκής εμπειρίας και της ενδυνάμωσης της επιβολής του νόμου, ενισχύοντας την καινοτομία και την ανταλλαγή γνώσεων.

Ως μέρος της συνεχούς δέσμευσής του για την προώθηση της γνώσης στον τομέα αυτό, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας διαθέτει επί του παρόντος περισσότερους από 10 φοιτητές από τους εργαζόμενους στην Αστυνομία του Ντουμπάι G.H.Q. που παρακολουθούν το μεταπτυχιακό στο Blockchain και τα Ψηφιακά Νομίσματα. Επιπλέον, τρεις απόφοιτοι που ολοκλήρωσαν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα εργάζονται στο πλαίσιο της ειδικής μονάδας Blockchain στο Dubai Police G.H.Q., συμβάλλοντας στην αυξανόμενη κοινότητα επαγγελματιών με εξειδίκευση σε αυτόν τον τομέα αιχμής.

Στο πλαίσιο της σχέσης αυτής, το 2023 ξεκίνησε επίσης με επιτυχία ένα πρόγραμμα σπουδών με θέμα “Οικονομικές έρευνες για ψηφιακά περιουσιακά στοιχεία”. Αυτή η πρωτοβουλία, που ανακοινώθηκε κατά τη 2η συνάντηση της Παγκόσμιας Αστυνομικής Συνόδου στο Παγκόσμιο Κέντρο Εμπορίου του Ντουμπάι, υποδηλώνει την κοινή δέσμευση για την καταπολέμηση των οικονομικών εγκλημάτων που αφορούν ψηφιακά περιουσιακά στοιχεία.