Φόρτωση Εκδηλώσεις

Δρ Λευκή Κουρέα
Επίκουρη Καθηγήτρια Ειδικής και Ενιαίας Εκπαίδευσης
Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών, Σχολή Επιστημών Αγωγής

Πολλοί μαθητές παρόλο που αφιερώνουν χρόνο στην ανάγνωση ενός κειμένου, αν ερωτηθούν για το περιεχόμενο αυτού που διάβασαν, δυσκολεύονται ή αδυνατούν να απαντήσουν. Επικεντρώνονται στη διαδικασία της ανάγνωσης, διαβάζουν μηχανικά ή πολύ αργά, με αποτέλεσμα να μην κατανοούν αυτά που διαβάζουν. Η έρευνα εντοπίζει διάφορους παράγοντες που επηρεάζουν τη διαδικασία άντλησης νοήματος, όπως το είδος κειμένου, τα χαρακτηριστικά του αναγνώστη, καθώς και το πλαίσιο στο οποίο διεξάγεται αυτή η διαδικασία. Στόχος του συγκεκριμένου σεμιναρίου είναι να εξηγηθεί πώς η συγκεκριμένη γνωστική δεξιότητα συνδέεται με την ανάγνωση και να παρουσιαστούν διδακτικές προτάσεις για καλλιέργεια και ανάπτυξη της κατανόησης.

Οι δραστηριότητες απευθύνονται σε μαθητές δημοτικού μέχρι τρίτης τάξης γυμνασίου.

Για περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με το τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών πατήστε εδώ.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.