Loading Events

Στις 2 Ιουλίου 2023 και ώρα 20:οο στην Γκαλερί Γκλόρια της Λευκωσίας θα γίνουν τα εγκαίνια της έκθεσης ζωγραφικής του γνωστού εικαστικού, αλλά και ακαδημαϊκού γιατρού, Κώστα Σπυρόπουλου, με θέμα: «Η πληρότητα του κενού χώρου». Η έκθεση συνδιοργανώνεται με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με αφορμή την τιμητική αναγόρευση του Κώστα Σπυρόπουλου σε Επίτιμο Διδάκτορα της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών και Κοινωνικών Επιστημών του πανεπιστημίου μας.

Ο Κώστας Σπυρόπουλος, διεθνώς καταξιωμένος εικαστικός, έχει εκπροσωπήσει την Ελλάδα σε διεθνείς Μπιενάλε και Art Fairs έχοντας λάβει σημαντικές διακρίσεις. Στο έργο του, που έχει καταγραφεί στη διεθνή βιβλιογραφία της τέχνης, έχουν αναφερθεί εξέχοντες ιστορικοί και δημοσιογράφοι, ξένοι και Έλληνες.

Η άοκνη προσπάθεια, ο διαρκής αγώνας του επιστήμονα-καλλιτέχνη να αποκωδικοποιήσει τον κόσμο και να αποκρυπτογραφήσει την ουσία της ζωής μέσα από την τέχνη του, τοποθετεί τον θεατή μπροστά σε ένα πρωτότυπο, ζωηρόχρωμο εικαστικό σύμπαν και τον οδηγεί, αναπόφευκτα, σε έναν κριτικό διάλογο, τόσο για θέματα μεγάλα και σημαντικά, όσο και για μικρά και καθημερινά: πράσινη ενέργεια και ενεργειακή επάρκεια, ανθρώπινη ευδαιμονία και ελευθερία, ειρήνη και δημοκρατία, έρωτας, ζωή και θάνατος, πλούτος, φήμη και ευτυχία, μύθος και αλήθεια… Στη διαδρομή αυτή περίοπτη (κυριολεκτικά) θέση κατέχουν στοιχεία όπως η αισιοδοξία, η μελαγχολία, το πνευματώδες, το παράδοξο, το ευρηματικό και το αλληγορικό – στοιχεία που χαρακτηρίζουν τον άνθρωπο. Εξ άλλου ο ίδιος δηλώνει «Το κατασκεύασμα προδίδει και σηματοδοτεί την ποιότητα του κατασκευαστή. Θέλω η ζωγραφική μου να υπηρετεί την απόλυτη αλήθεια, γιατί η σχετικοποίηση της αλήθειας οδηγεί στην ανυπαρξία κοινής πεποίθησης».

Σας προσκαλούμε στην έκθεση των έργων του Κώστα Σπυρόπουλου πιστεύοντας ότι θα αποτελέσει σημαντικό εικαστικό γεγονός για το 2023 καθώς και μία ιδιαίτερη καλλιτεχνική εμπειρία για το φιλότεχνο κοινό της Κύπρου.

∆ιάρκεια έκθεσης: 2–16 Ιουλίου 2023
Ωράριο λειτουργίας έκθεσης: