Φόρτωση Εκδηλώσεις

Δωρεάν Διαδικτυακό Σεμινάριο – Πολιτισμικός Γραμματισμός μέσα από τον Διάλογο και την Επιχειρηματολογία με τη Χρήση Εικονοβιβλίων και Ταινιών Χωρίς Λόγια

Βασικός σκοπός του σεμιναρίου είναι να φέρει τους εκπαιδευτικούς σε επαφή με δραστηριότητες που ενθαρρύνουν την καλλιέργεια του πολιτισμικού γραμματισμού και ταυτόχρονα έχουν στόχο να αναπτύξουν δεξιότητες διαλόγου και επιχειρηματολογίας μέσα από τη χρήση πολυτροπικών κειμένων (εικονοβιβλία και ταινίες μικρού μήκους χωρίς λόγια). Το σεμινάριο θα στηριχθεί σε υλικό που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος DIALLS (https://dialls2020.eu) σε συνεργασία με ακαδημαϊκούς και εκπαιδευτικούς από διάφορες ευρωπαϊκές χώρες. Το σεμινάριο είναι κατάλληλο για εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στην Προδημοτική, Δημοτική και Μέση Εκπαίδευση.

Μαρία Ευαγόρου,
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια

Έλενα Παπαναστασίου,
Καθηγήτρια,
Κοσμήτορας Σχολής Επιστημών Αγωγής

Μαρίνα Ροδοσθένους-Μπαλάφα,
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια,
Πρόεδρος Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών

Αγνή Στυλιανού,
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια

Χριστιάνα Καρούσιου,
Επίκουρη Καθηγήτρια

Μαρία Χατζηαναστάση,
Ερευνήτρια

Μαρία Βρίκκη,
Ερευνήτρια
Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών

Το διαδικτυακό σεμινάριο είναι δωρεάν και ανοικτό για όλους, αλλά απευθύνεται κυρίως σε μαθητές γυμνασίου και λυκείου, φοιτητές και επαγγελματίες του αντικειμένου.

Για πληροφορίες σχετικά με τα προγράμματα του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών πατήστε  εδώ.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.