Loading Events

Webinar – Ο Ρόλος της Λογοτεχνίας σε Δύσκολους Καιρούς: Η Αργυρώ Πιπίνη Συνομιλεί με τη Μαρίνα Ροδοσθένους-Μπαλάφα

Δρ. Μαρίνα Ροδοσθένους-Μπαλάφα
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας
Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών
Σχολή Επιστημών Αγωγής

Το διαδικτυακό σεμινάριο είναι δωρεάν και ανοικτό για όλους, αλλά απευθύνεται κυρίως σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, μαθητές, φοιτητές, γονείς και λάτρεις της λογοτεχνίας.

Πρόκειται για μια συνομιλία πάνω στη λογοτεχνία και συγκεκριμένα τη λογοτεχνία για παιδιά και νέους, η οποία θα εκπηγάζει από δύο αναγνώστριες διαφορετικών οπτικών: την οπτική της δημιουργού και την οπτική της ερευνήτριας της λογοτεχνίας. Πώς βοηθάει, αλήθεια, η λογοτεχνία τους ενήλικες και τα παιδιά να γίνονται πιο ανθρώπινοι, αλληλέγγυοι και σκεπτόμενοι; Μπορεί η λογοτεχνία να δράσει και ως αγχολυτικό σε δύσκολους καιρούς; Μια πηγαία συζήτηση μεταξύ δύο γυναικών με άξονα το έργο της πολυβραβευμένης λογοτέχνη Αργυρώς Πιπίνη.

Για πληροφορίες σχετικά με τα προγράμματα του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών πατήστε εδώ.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.