Εργαστηριακή εμπειρία για μαθητές λυκείου

Tο πρόγραμμα σπουδών Βιολογίας του Ανθρώπου του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, και ο Σύνδεσμος Βιολόγων ΟΕΛΜΕΚ, διοργανώνουν θερινά εργαστήρια για μαθητές λυκείου, με θέμα την συμβολή της βιολογίας στην εξιχνίαση εγκλημάτων.

Τα εργαστήρια θα πραγματοποιηθούν στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στις 18-21 Ιουνίου 2019. Στο πλαίσιο του καλοκαιρινού σχολείου, οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να εμπλακούν ενεργά στη διερεύνηση και προσπάθεια εξιχνίασης  ενός εγκλήματος, μέσα από εργαστηριακές και εγκληματολογικές αναλύσεις βιολογικού υλικού.

Το σχολείο θα ξεκινήσει με ανοιχτή προς το κοινό ομιλία (στην Ελληνική) από τον Καθηγητή Μάριο Καριόλου, Προϊστάμενο του Τμήματος Καρδιοαγγειακής Γενετικής και Διευθυντή του Εργαστηρίου Δικανικής Γενετικής στο Κυπριακό Ινστιτούτο Νευρολογίας και Γενετικής, στις 18 Ιουνίου. Στη συνέχεια, θα ακολουθήσουν διάφορα εργαστήρια, τα οποία θα δώσουν την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να ζήσουν μια μοναδική εμπειρία, να γνωρίσουν τον συναρπαστικό κόσμο της βιολογίας και να ενημερωθούν για το πώς συμβάλλει στην εξιχνίαση εγκλημάτων.

Με την συμμετοχή τους στα εργαστήρια, οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να ασχοληθούν με τον αδιαμφησβήτητο ρόλο του αίματος και του DNA στην εξιχνίαση εγκλημάτων, σε εργαστήρια με την ανοσολόγο Δρ Βίκυ Νικολαΐδου, την φυσιολόγο Δρ Μυρτάνη Πιερή, και τον βιοχημικό Δρ Χρίστο Παπανεοφύτου από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Οι μαθητές θα έχουν ακόμη την δυνατότητα να μάθουν πως βοηθά η γύρη στην εξιχνίαση εγκλημάτων, σε εργαστήριο με την παλυνολόγο Δρ Αρετή Χριστοδούλου, από το Τμήμα Δασών, και τους οικολόγους Δρ Κωνσταντίνο Φανή, από το Υπουργείο Παιδείας, και την Δρ Ίρις Χαραλαμπίδου, από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Κατά την ολοκλήρωση του σχολείου, οι μαθητές θα μάθουν για το ηλεκτρονικό έγκλημα και την εγκληματολογία με την Δρ Ιωάννα Διονυσίου από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, ειδική στην Κυβερνασφάλεια.