Loading Events

Tο πρόγραμμα σπουδών Βιολογίας του Ανθρώπου του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, και ο Σύνδεσμος Βιολόγων ΟΕΛΜΕΚ, διοργανώνουν θερινά εργαστήρια για μαθητές λυκείου, με θέμα την συμβολή της βιολογίας στην εξιχνίαση εγκλημάτων.

Το Καλοκαιρινό Σχολείο Βιολογίας ξεκινάει με ανοιχτή προς το κοινό ομιλία του καθηγητή Μάριου Καριόλου, Προϊστάμενο του Τμήματος Καρδιοαγγειακής Γενετικής και Διευθυντή του Εργαστηρίου Δικανικής Γενετικής στο Ινστιτούτο Νευρολογίας και Γενετικής Κύπρου, με τίτλο: «Ο ρόλος της Βιολογίας στην εξιχνίαση εγκλημάτων».

Η ομιλία θα είναι στα ελληνικά.

9:00 – 9:30 Άφιξη και εγγραφή

9:30 – 10:00 Χαιρετισμοί

• Δρ Μαρία Νούλα
    Αναπληρωτής Πρόεδρος του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
  • Δρ Ανδρέας Σοφοκλέους
    Πρόεδρος Συνδέσμου Βιολόγων ΟΕΛΜΕΚ
  • Δρ Ίρις Χαραλαμπίδου
    Συντονίστρια Προγράμματος Βιολογία του Ανθρώπου, του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

10:00 – 11:00 Ομιλία: Ο ρόλος της Βιολογίας στην εξιχνίαση εγκλημάτων

11:00 – 11:15 Συζήτηση

Καθηγητής Μάριος Καριόλου

Ο καθηγητής Μάριος Καριόλου γεννήθηκε στην Κύπρο το 1957. Έλαβε πτυχίο Bachelors (1981) και διδακτορικό (1985) στις Βιολογικές Επιστήμες από το Πανεπιστήμιο του Delaware και το Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας στη Σάντα Μπάρμπαρα στις Ηνωμένες Πολιτείες αντίστοιχα. Από το 1985-1988 ήταν μεταδιδακτορικός συνεργάτης στην κυτταρική και μοριακή βιολογία στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας της Καλιφόρνιας, Pasadena, ΗΠΑ. Από το 1988 έως το 1990 ήταν ερευνητής στην κυτταρική βιολογία στο Baylor College of Medicine, Χιούστον, Τέξας, ΗΠΑ. Από το 1991 είναι Προϊστάμενος του Τμήματος Καρδιοαγγειακής Γενετικής και Διευθυντής του Εργαστηρίου Δικανικής Γενετικής στο Κυπριακό Ινστιτούτο Νευρολογίας και Γενετικής. Ο κ. Καριόλου διορίστηκε από το Υπουργικό Συμβούλιο της Κυπριακής Δημοκρατίας για δύο διαδοχικές θητείες (2002-2015) ως μέλος της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής Κύπρου.