Διαδικτυακή Παρουσίαση της Νομικής Σχολής

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αποτελεί το πανεπιστήμιο με τον μεγαλύτερο αριθμό φοιτητών στην Κύπρο και το μεγαλύτερο στη νότια Ευρώπη με κύρια γλώσσα διδασκαλίας την αγγλική. Είναι το πλέον διεθνοποιημένο πανεπιστήμιο στην Κύπρο, καθώς φιλοξενεί περισσότερους από 12.000 φοιτητές από 70 χώρες. Αποτελεί δε την πρώτη επιλογή των εξ Ελλάδος φοιτητών για σπουδές στο εξωτερικό.

Το Πανεπιστήμιο επενδύει στη συνεχή ανάπτυξη προγραμμάτων σπουδών, κάποια εκ των οποίων σε συνεργασία με σημαντικά πανεπιστήμια, εστιάζοντας στην επαγγελματική σταδιοδρομία των φοιτητών και παρέχοντας μια ολοκληρωμένη και υψηλού επιπέδου φοιτητική εμπειρία στα πρότυπα των καλύτερων πανεπιστημίων του εξωτερικού.

Νομική Σχολή

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας συγκροτείται από δύο τμήματα, το Τμήμα Νομικής και το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Διακυβέρνησης. Έχει περισσότερα από 25 χρόνια εμπειρία στις νομικές σπουδές και απένειμε τα πρώτα πτυχία Νομικής στην Κύπρο που αναγνωρίστηκαν επίσημα σε ακαδημαϊκό επίπεδο, τόσο από την Κυπριακή Δημοκρατία όσο και από την Ελληνική Δημοκρατία, και σε επαγγελματικό επίπεδο από το Νομικό Συμβούλιο και τους Δικηγορικούς Συλλόγους της Ελλάδας. Τα προγράμματα σπουδών προσφέρονται εξ ολοκλήρου στα ελληνικά και στοχεύουν στο να εφοδιάσουν τους φοιτητές μας με εξαιρετικές ικανότητες και νομικές γνώσεις, ώστε να διασφαλίσουν αξιόλογες επαγγελματικές θέσεις πάνω στο αντικείμενο (δικηγόροι, δικαστές, νομικοί σύμβουλοι, διευθυντικά στελέχη σε ιδιωτικές και πολυεθνικές εταιρείες και δημόσιοι αξιωματούχοι).

Η Σχολή αποτελείται από τα τμήματα:

Εισηγητές:

Αχιλλέας K. Αιμιλιανίδης
Καθηγητής
Κοσμήτορας Νομικής Σχολής

Δρ Γρηγόρης Μιχαηλίδης
Λέκτορας
Τμήμα Νομικής

Κατεβάστε την Ετήσια Ανασκόπηση της Νομικής Σχολής 2019.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη Nομική Σχολή πατήστε εδώ.

Η διαδικτυακή παρουσίαση είναι δωρεάν και ανοικτή για όλους αλλά απευθύνεται κυρίως σε μαθητές λυκείου, φοιτητές, γονείς, καθώς και σε επαγγελματίες που ενδιαφέρονται για σπουδές σε συγκεκριμένα γνωστικά πεδία.

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με το ακαδημαϊκό προσωπικό και τους Σύμβουλους Εισδοχής και να θέσουν τα ερωτήματά τους σχετικά με τα προγράμματα σπουδών και τη φοίτηση στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Διεθνώς Αναγνωρισμένη Ακαδημαϊκή Αριστεία

Η υψηλού επιπέδου εκπαίδευση που παρέχει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας έχει αναγνωριστεί από τον οργανισμό QS World University Rankings, ο οποίος το κατάταξε τα τελευταία δύο χρόνια στις θέσεις 106 και 91, στην Περιοχή Αναδυόμενης Ευρώπης και Κεντρικής Ασίας (EECA). Τα αποτελέσματα αυτά τοποθετούν το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανάμεσα στα κορυφαία της περιοχής.

Επιπρόσθετα, το Πανεπιστήμιο κατατάσσεται από το Times Higher Education (THE) University Impact Rankings στην θέση 42 παγκοσμίως στη κατηγορία της Ποιοτικής Εκπαίδευσης και ανάμεσα στα 301-400 πανεπιστήμια στον κόσμο με σημαντική κοινωνική και οικονομική συνεισφορά.

Τέλος, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας διακρίθηκε ξανά με 5 Αστέρια QS στον τομέα της Διαδικτυακής Μάθησης/Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης από το QS Intelligence Unit, όπως και το 2017, όταν αναδείχθηκε ως το πρώτο πανεπιστήμιο στην ΕΕ  και ανάμεσα στα 14 πανεπιστήμια στον κόσμο που έχουν λάβει αντίστοιχη βαθμολογία στον τομέα αυτό.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.