Loading Events

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σας προσκαλεί σε διαδικτυακή συνάντηση με τον Πρόεδρο του Τμήματος Μηχανικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Δρ. Στέλιο Νεοφύτου, την Πέμπτη 23 και την Παρασκευή 24 Αυγούστου 2023. Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων, θα έχετε την ευκαιρία να ενημερωθείτε για τα προγράμματα σπουδών και τις πολυάριθμες ευκαιρίες που προσφέρει το Τμήμα Μηχανικής.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος θα χαρεί να απαντήσει σε ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα σπουδών, τις ερευνητικές ευκαιρίες και τις προοπτικές απασχόλησης για τους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς, Μηχανικούς Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Μηχανολόγους Μηχανικούς, Πολιτικούς Μηχανικούς και Μηχανικούς Περιβάλλοντος και Μηχανικούς Πετρελαίου, Φυσικού Αερίου και Ενέργειας.

Ενημερωθείτε για τα πλεονεκτήματα που προσφέρει το Πανεπιστήμιο καθώς και για τη φοιτητική ζωή στην Κύπρο.

Τα προγράμματα σπουδών Μηχανικής είναι τετραετούς φοίτησης και οδηγούν στην απόκτηση πτυχιακού τίτλου (Bachelor of Science) αναγνωρισμένο από το Υπουργείο Παιδείας της Κύπρου και τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π, με βάση το Εθνικό Μητρώο Αναγνωρισμένων Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης της αλλοδαπής.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας προσφέρει πτυχία σε 5 ειδικότητες μηχανικών:

Τα ανανεωμένα προγράμματα σπουδών ακολουθούν τις τρέχουσες τάσεις και ανάγκες της εκπαίδευσης Μηχανικών στην Ευρώπη και την Αμερική. Παρέχουν ισχυρή και ισορροπημένη γνώση βασισμένη στο σύνολο του φάσματος της Μηχανικής επιστήμης καθώς και την απαραίτητη πρακτική εμπειρία στα πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια του τμήματος. Οι απόφοιτοι/ες μας αποκτούν τις γνώσεις και δεξιότητες που απαιτούνται από την βιομηχανία για να αποτελέσουν τον μοχλό ανάπτυξης της τεχνολογίας και της βιώσιμης οικονομίας.

Διεθνώς Αναγνωρισμένη Ακαδημαϊκή Αριστεία

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συγκαταλέγεται στα 501-600 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως, με μόνο 2 Ελληνικά πανεπιστήμια σε υψηλότερη θέση, σύμφωνα με την κατάταξη του Times Higher Education (THE) World University Rankings 2023.

Διαδικτυακή Συνάντηση (Αγγλικά)

Προγραμματίστε τη διαδικτυακή σας συνάντηση με τον Πρόεδρο του Τμήματος Μηχανικής στα αγγλικά

Διαδικτυακή Συνάντηση (Ελληνικά)

Προγραμματίστε τη διαδικτυακή σας συνάντηση με τον Πρόεδρο του Τμήματος Μηχανικής στα ελληνικά