Loading Events

Διαγωνισμός | «Δημιουργικότητας και Εφευρετικότητας» για τα Προγράμματα Σπουδών στην Αρχιτεκτονική και τον Σχεδιασμό Εσωτερικού Χώρου

Διεκδικήστε υποτροφίες για τα προγράμματα σπουδών Αρχιτεκτονική ή Σχεδιασμό Εσωτερικού Χώρου του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Αν η δημιουργία, η τέχνη, ο σχεδιασμός και η κατασκευή είναι οι αγαπημένες σου ενασχολήσεις και το όνειρό σου είναι να σπουδάσεις Αρχιτεκτονική ή Σχεδιασμό Εσωτερικού Χώρου (Interior Design), σε ένα σύγχρονο πανεπιστήμιο, μπορείς να συμμετάσχεις στον διαγωνισμό «Δημιουργικότητας και Εφευρετικότητας» για να διεκδικήσεις υποτροφία για σπουδές στο Τμήμα Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Λάβε μέρος στο διαγωνισμό για να διεκδικήσεις:

• 3 Ακαδημαϊκές Υποτροφίες (75% – 50% – 25%) για το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στην Αρχιτεκτονική (BA ARCH, DIP ARCH) *
  • 3 Ακαδημαϊκές Υποτροφίες (75% – 50% – 25%) για το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στον Σχεδιασμό Εσωτερικού Χώρου (BA in Interior Design) ** Η υποτροφία ισχύει για τα δίδακτρα του πρώτου Ακαδημαϊκού Έτους και δεν συμπεριλαμβάνει το κόστος αγοράς βιβλίων και άλλα τέλη όπως το τέλος εισδοχής.

Όροι Διαγωνισμού:

Στείλε ψηφιακά μέχρι 3 αντιπροσωπευτικά σου έργα (ζωγραφική, κατασκευή, σχέδιο, φωτογραφία), σε μορφή PDF ή JPEG στην Ηλεκτρονική Διεύθυνση: [email protected].

Τα έργα θα αξιολογηθούν από τους καθηγητές του Τμήματος με βάση τα ακόλουθα κριτήρια:

• Δεξιοτεχνία
  • Δημιουργικότητα
  • Καινοτομία

Οι διαγωνιζόμενοι πρέπει να είναι απόφοιτοι λυκείου ή νεοεισερχόμενοι φοιτητές που ενδιαφέρονται για εισδοχή στα προγράμματα σπουδών της Αρχιτεκτονικής ή του Σχεδιασμού Εσωτερικού Χώρου για το Χειμερινό Εξάμηνο του 2021.

Προθεσμία υποβολής έργων: 10 Σεπτεμβρίου 2021

Για τους όρους και τις προϋποθέσεις πατήστε εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με τη Σύμβουλο Εισδοχής κυρία Χριστίνα Ευριπίδου στο τηλέφωνο 22841529 ή ηλεκτρονικά στο [email protected].

Τμήμα Αρχιτεκτονικής

Το Τμήμα Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχει αποκτήσει εξαιρετική φήμη, προσφέροντας εξατομικευμένη μόρφωση, που προετοιμάζει τους φοιτητές για ένα μέλλον συνεχώς μεταβαλλόμενο. Το Τμήμα στεγάζεται σε ένα ιδιόκτητο κτήριο, από το 2010, το οποίο είναι γνωστό ως Κέντρο Αρχιτεκτονικής Έρευνας (ARC). Το ARC έχει κερδίσει ποικίλες διεθνείς διακρίσεις και περιλαμβάνει τεχνολογ ί&epsil on;ς αιχμής, καθώς και εργαστήρια ψηφιακής κατασκευής και αρχιτεκτονικής μακέτας. Οι διδάσκοντες είναι αρχιτέκτονες διεθνούς κύρους, αφοσιωμένοι στη διδασκαλία, την επαγγελματική πρακτική, την έρευνα και την κοινωνική προσφορά. Αυτό αντανακλάται στα πολλαπλά διεθνή βραβεία που απέσπασαν φοιτητές και διδάσκοντες κατά την τελευταία πενταετία.