Απεβίωσε το βράδυ της Πέμπτης (15/12) ο συνιδρυτής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Ανδρέας Πολεμίτης, μετά από μια μάχη τεσσάρων εβδομάδων με τον κορωνοϊό. Την είδηση του θανάτου του γνωστοποίησε ο γιος του και CEO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Αντώνης Πολεμίτης, αναφέροντας χαρακτηριστικά ότι εκτός από την οικογένειά του, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ήταν η μεγάλη αγάπη της ζωής του πατέρα του.

Συγκεκριμένα έγραψε ότι το 1981 ο Ανδρέας Πολεμίτης είχε ένα όραμα ότι η Κύπρος χρειαζόταν ένα εγχώριο πανεπιστήμιο και ότι αφιέρωσε τη ζωή του στην οικοδόμηση μιας ακαδημαϊκής αρχιτεκτονικής που αποτελεί σήμερα τη βάση του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Πρόσθεσε ότι ο Ανδρέας Πολεμίτης ήταν πολύ περήφανος για το UNIC και ήταν διαρκώς αισιόδοξος για το τι μπορούσε να πετύχει. «Για πολλούς από εσάς που γνωρίσατε προσωπικά τον πατέρα μου, ξέρετε ότι ήταν ένας ασυνήθιστος συνδυασμός παράλογα έξυπνου και πολύ ευγενικού ανθρώπου. Δεν μπορώ να σας πω πόσοι άνθρωποι όλα αυτά τα χρόνια μου είπαν ότι τον θεωρούν πατρική φιγούρα».

«Σήμερα θα ήταν τα 80α γενέθλιά του. Αντίθετα, θα είναι η αρχή του νέου του ταξιδιού. Θα μου λείψει πολύ, θα λείψει πολύ σε όλη την οικογένειά του, και ξέρω ότι θα λείψει και σε πολλούς από εσάς», κατέληξε.

Source: «Έφυγε» ο ακαδημαϊκός Αντρέας Πολεμίτης, 24Sports & News