Δημιουργία Οδηγού Αποδήμων & Επαναπατρισθέντων Κυπρίων της Διασποράς

Μια συνεργασία του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και του Γραφείου Επιτρόπου Προεδρίας

Η συνεργασία στη δημιουργία ενός ανανεωμένου και ολοκληρωμένου Οδηγού Αποδήμων & Επαναπατρισθέντων Κυπρίων της Διασποράς, ήταν ο σκοπός της συνάντησης και του Πλαισίου Συνεργασίας που συμφωνήθηκε στις, 17 Δεκεμβρίου 2018, μεταξύ του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και της Προεδρίας της Δημοκρατίας, μέσω του Γραφείου Επιτρόπου Προεδρίας.

Το Πλαίσιο Συνεργασίας συμφωνήθηκε σε ειδική τελετή που πραγματοποιήθηκε στο Γραφείο Επιτρόπου Προεδρίας, μεταξύ του Προέδρου του Συμβουλίου Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Καθηγητή Νίκου Καρτακούλλη, και του Επιτρόπου Προεδρίας, Φώτη Φωτίου. Ο οδηγός θα κυκλοφορήσει σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή στα ελληνικά και στα αγγλικά.

Σε δηλώσεις του ο κ. Φωτίου ανέφερε ότι, «η Διασπορά μας αποτελεί ένα γνήσιο ζωντανό και χρήσιμο κομμάτι για την προώθηση των Εθνικών μας συμφερόντων.  Διαχρονική είναι η προσφορά της προς την πατρίδα μα ιδιαίτερα σε δύσκολες  περιόδους όσον αφορά το εθνικό μας θέμα. Η νέα γενιά της Διασποράς μας αποτελεί το πιο ζωντανό και ελπιδοφόρο  κομμάτι της Διασποράς μας και έχουμε υποχρέωση μέσα από συγκεκριμένες δράσεις να τους κρατήσουμε κοντά στις ρίζες τους, την ιστορίας τους, την γλώσσα τους, την κουλτούρα και την παράδοση του τόπου μας».

Ο Επίτροπος Προεδρίας, επισήμανε επίσης ότι είναι γι’ αυτούς τους λόγους που μεταξύ πολλών άλλων δράσεων που περιέχει η Εθνική Στρατηγική για την Διασπορά αποφασίστηκε να ετοιμαστεί ένας σύγχρονος Οδηγός Ενημέρωσης των αποδήμων Κυπρίων με όλα τα απαραίτητα στοιχεία, πληροφορίες, νομοθεσίες, κανονισμούς που πρέπει να γνωρίζουν. Παράλληλα, ο κ. Φωτίου ανάφερε ότι αυτός ο Οδηγός θα είναι χρήσιμος για όλους τους συμπατριώτες μας που έχουν επαναπατρισθεί ή σκοπεύουν να επαναπατρισθούν. Κλείνοντας, εξέφρασε τις θερμές του ευχαριστίες προς τον Πρόεδρο του Συμβουλίου Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Καθηγητή Νίκο Καρτακούλλη, για τη συμβολή και τον ουσιαστικό ρόλο που θα διαδραματίσει στη δημιουργία και την επιτυχή ολοκλήρωση του Οδηγού Αποδήμων & Επαναπατρισθέντων Κυπρίων της Διασποράς.

Από την πλευρά του ο κ. Καρτακούλλης, διαβεβαίωσε τον κ. Φωτίου για τη στήριξη του Πανεπιστημίου Λευκωσίας προς το έργο της Κυπριακής Δημοκρατίας και τον διαβεβαίωσε ότι θα σταθεί συνοδοιπόρος στο όραμα του Γραφείου Επιτρόπου Προεδρίας.