Το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου ανακοινώνει την προκήρυξη του 9ου Ετήσιου Διαγωνισμού Δημιουργίας Παιγνιδιών για Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές «Λογιπαίγνιον 2017».

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται φέτος από το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου, σε συνεργασία με το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Ο εν λόγω διαγωνισμός εντάσσεται στο πλαίσιο των προσπαθειών για την προώθηση της Επιστήμης της Πληροφορικής, της Κοινωνίας της Πληροφορίας, των Πολυμέσων και του Σχεδιασμού και αποσκοπεί στην ενθάρρυνση της εφευρετικότητας, λογικής σκέψης και δημιουργικότητας. Επιμέρους στόχοι είναι η ανάπτυξη ικανοτήτων ορθού σχεδιασμού εφαρμογών και η καλλιέργεια της λογικής και αναλυτικής σκέψης στη λύση σύνθετων προβλημάτων. Η δημιουργία παιγνιδιών για ηλεκτρονικούς υπολογιστές συμπεριλαμβάνει τα παραπάνω καθώς και την ανάγκη για συνεργασία, επικοινωνία και συντονισμό μεταξύ των μελών της ομάδας.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα σχολεία δευτεροβάθμιας, δημόσιας και ιδιωτικής,  εκπαίδευσης καθώς και όλα τα δημόσια και ιδιωτικά ιδρύματα Ανώτερης και Ανώτατης εκπαίδευσης, βάσει αναλυτικών κανόνων που βρίσκονται αναρτημένα στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού.

Η θεματολογία της φετινής διοργάνωσης αφορά την ασφάλεια και προστασία των παιδιών από κινδύνους που αφορούν την ιδιωτικότητα και την προσωπική τους ζωή, στο διαδίκτυο ή αλλού.  Όλες οι συμμετοχές που υποβάλλονται θα πρέπει να συμμορφώνονται με τους περιορισμούς που επεξηγούνται στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού.

Σημαντικές ημερομηνίες για το «Λογιπαίγνιον 2017» είναι οι πιο κάτω:

Εγγραφή (εκδήλωση ενδιαφέροντος): 03/03/17 (Παρασκευή) – ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του διαγωνισμού.
Υποβολή: 12/05/17 (Παρασκευή) – ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του διαγωνισμού.
Πρόκριση: 02/06/17 (Παρασκευή) – ειδοποίηση  μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Διαγωνισμός: 16/06/174 (Παρασκευή) – θα διεξαχθεί στο Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Περισσότερες πληροφορίες και στοιχεία επικοινωνίας βρίσκονται αναρτημένα στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού https://logipaignion.cs.ucy.ac.cy/