Το Συνέδριο του 2022 θα διερευνήσει το συνεχώς μεταβαλλόμενο τοπίο του τομέα των ψηφιακών τεχνολογιών, υπό το πρίσμα του COVID-19

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας θα φιλοξενήσει το 26ο Διεθνές Συνέδριο για την Εταιρική Επικοινωνία και τις Επικοινωνίες Μάρκετινγκ (International Conference on Corporate and Marketing Communications – CMC) από τις 18 ως τις 20 Απριλίου 2022, έχοντας ήδη φιλοξενήσει την ετήσια αυτή συνάντηση το 2005 και το 2009. Του Συνεδρίου θα προεδρεύσουν οι Καθηγήτριες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Ιωάννα Παπασολωμού και Γιούλα Μελανθίου. Δύο από του κύριους ομιλητές έχουν ήδη ανακοινωθεί και θα είναι ο κος Σάββας Περδίος, Υφυπουργός Τουρισμού της Κυπριακής Δημοκρατίας, και ο κος Matthew Zorpas, ίσως ο πιο πετυχημένος, Κύπριος fashion blogger και influencer.

Το φετινό Συνέδριο θα διερευνήσει το συνεχώς μεταβαλλόμενο τοπίο του τομέα των ψηφιακών τεχνολογιών σε ό,τι αφορά την εταιρική επικοινωνία και τις επικοινωνίες μάρκετινγκ.  Συγκεκριμένα, στο Συνέδριο θα γίνει μια προσπάθεια ώστε να κατανοηθούν οι ευκαιρίες που προσφέρουν για τις εταιρίες οι νέες τεχνολογίες σήμερα και το πώς αυτές έχουν βοηθήσει τις εταιρείες να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες που δημιούργησε η πανδημία, το πώς η πανδημία έχει διαμορφώσει τον χώρο της εταιρικής επικοινωνίας και των επικοινωνιών μάρκετινγκ, καθώς και τους τρόπους με τους οποίους οι νέες τεχνολογίες μπορούν να προσφέρουν στις επιχειρήσεις ένα πιο άμεσο και δραστικό εργαλείο επικοινωνίας με το κοινό, ιδιαίτερα με τους καταναλωτές της νέας γενιάς, των οποίων η ζωή είναι συνυφασμένη με τις ψηφιακές τεχνολογίες.

Ο Καθηγητής Philip Kitchen, ο οποίος και θα παραστεί στο φετινό συνέδριο, περιλαμβάνεται στη λίστα των 50 γκουρού που επηρέασαν το μέλλον του Μάρκετινγκ, ενώ ίδρυσε, διοργάνωσε και προέδρευσε του 1ου Διεθνούς Συνεδρίου για την Εταιρική Επικοινωνία και το Μάρκετινγκ, το 1996. Έκτοτε, το συνέδριο διοργανώνεται ετήσια, κάθε Απρίλιο, και λειτουργεί ως ένας χώρος συνάντησης για ακαδημαϊκούς, ερευνητές και επαγγελματίες, που μοιράζονται ένα κοινό πάθος για τη δημιουργία νέας γνώσης στον τομέα της εταιρικής επικοινωνία και των επικοινωνιών μάρκετινγκ. Προς αυτή την κατεύθυνση, στο συνέδριο συμμετείχαν σημαντικοί ομιλητές όπως οι Καθηγητές Don Schultz, Patrick de Pelsmacker, Michael A. Belch και Christian Grὅnross. Άλλα γνωστά πανεπιστήμια που φιλοξένησαν το συνέδριο περιλαμβάνουν: το Πανεπιστήμιο του Warwick, το Πανεπιστήμιο του Strathclyde, το Πανεπιστήμιο Keele, το Πανεπιστήμιο Erasmus στην Ολλανδία, το Πανεπιστήμιο της Antwerp, το Πανεπιστήμιο της Ljubljana, και το Πανεπιστήμιο της Granada.

Για περισσότερες πληροφορίες για το Συνέδριο CMC 2022 και για εγγραφή παρακαλώ επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: www.unic.ac.cy/cmc2022/.