Η Νομική Σχολή του ΠΛ φιλοξένησε την εναρκτήρια συνάντηση του έργου “Sust-HEIn”

Η Νομική Σχολή φιλοξένησε στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Λευκωσίας την εναρκτήρια συνάντηση του χρηματοδοτούμενου από το Erasmus+ έργου  με τίτλο : ” Sust-HEIn – Fostering whole institution approach to sustainability in higher education through systems-thinking”. Κύριος ερευνητής του έργου είναι το μέλος ΔΕΠ της Νομικής Σχολής Οδυσσέας Χρίστου, ενώ από τη Σχολή συμμετέχει η επίσης η Εύη Ευτυχίου. Στο έργο συμμετέχουν επίσης η Μαρία Ευαγόρου και η Ίρις Χαραλαμπίδου, μέλη ΔΕΠ στη Σχολή Εκπαίδευσης και στη Σχολή Επιστημών Ζωής και Υγείας αντίστοιχα. Το έργο θα προωθήσει ένα θεσμικό μοντέλο για την υποστήριξη του στρατηγικού σχεδιασμού των ΑΕΙ για την αποτελεσματική ανταπόκριση στις εξελισσόμενες ανάγκες και συνθήκες για την παροχή συστημικής, πανεπιστημιακής ολοκλήρωσης της βιωσιμότητας. Θα χρησιμοποιήσει μια προσέγγιση συστημικής σκέψης για να διευκολύνει τη μετάβαση των  Πανεπιστημίων σε πράσινα, βιώσιμα ιδρύματα που συμβάλλουν στην αντιμετώπιση της αυξανόμενης πολυπλοκότητας των κοινωνικών προκλήσεων όπως η κλιματική αλλαγή και η χρήση καθαρής ενέργειας.