Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συμμετέχει στη «Βραδιά του Ερευνητή 2019»

H εκδήλωση της «Βραδιάς του Ερευνητή» είναι μια μεγάλη γιορτή για την επιστήμη και την έρευνα που διοργανώνεται κάθε χρόνο σε περισσότερες από 300 πόλεις σε όλη την Ευρώπη.

H ετήσια γιορτή της επιστήμης, της έρευνας και της καινοτομίας, η εκδήλωση «European Researchers’ Night» πραγματοποιείται φέτος στις 27 Σεπτεμβρίου 2019 στο Συνεδριακό Κέντρο Φιλοξενία, στη Λευκωσία  από τις 17.00 μέχρι τις 24.00, με ελεύθερη είσοδο.

Πανεπιστήμια, ερευνητικά κέντρα και καινοτόμες επιχειρήσεις αφήνουν για λίγο τους χώρους εργασίας τους και παρουσιάζουν τις δράσεις και τα επιτεύγματα τους στο ευρύ κοινό, στο πλαίσιο της εκδήλωσης-θεσμός του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας.

Το κοινό θα έχει την ευκαιρία να απολαύσει μια δημιουργική βραδιά αφιερωμένη στην επιστήμη, την έρευνα και την καινοτομία μέσα από θεατρικά και μουσικά δρώμενα και με συμμετοχή σε πειράματα, παιχνίδια, συζητήσεις και διαγωνισμούς.

Tο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συμμετέχει φέτος με τις εξής δραστηριότητες:

• ΞΕΓΕΛΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΣΟΥ | Περίπτερο Γ20
    ύγης Χατζήπαπας, Γιώργος Συκαλλίδης, Chad Schou, Νικολέττα Νικολάου, Αργύρης Ευαγγέλου, Παναγιώτα Αντρέου, Χλόη Αντωνίου, Στέλλα Λοΐζου, Δημήτρης Κανάκης (Ιατρική Σχολή)
  • ΕΙΜΑΣΤΕ Ο,ΤΙ ΤΡΩΜΕ; | Περίπτερο Γ31
    Μυρτάνη Πιερή, Κυριάκος Φελέκκης (Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας)
  • ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΣΤΙΚΑ | Περίπτερο Γ9
    Κωνσταντίνος Χατζηστάσου (Τμήμα Μηχανικής)

Για περισσότερες πληροφορίες και το πλήρες πρόγραμμα πατήστε εδώ

Η εκδήλωση χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, υπό τις Δράσεις Marie Skłodowska-Curie, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου Άρ.: 818355