UNIC: Παγκόσμια Διάκριση στα ΒΜΑ Medical Book Awards 2018

Βράβευση του βιβλίου των Κ.Ν. Φελλά και Κ.Σ. Κωνσταντίνου ‘Social Research in Health and Illness ανάμεσα στα κορυφαία βιβλία για το 2018

Άλλη μια παγκόσμιου επιπέδου διάκριση, για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, χαρακτηρίζεται η επιλογή του βιβλίου Social Research in Health and Illness (του διεθνούς εκδοτικού οίκου Routledge), του Καθηγητή Κωνσταντίνου Ν. Φελλά, Αντιπρύτανη Έρευνας & Ακαδημαϊκού Προσωπικού και Δρ Κώστα Σ. Κωνσταντίνου, Αναπληρωτή Καθηγητή και Αναπληρωτή Κοσμήτορα για Φοιτητές της Ιατρικής Σχολής. Το βιβλίο συγκαταλέγηκε από τον  Βρετανικό Ιατρικό Σύλλογο (ΒΜΑ) ανάμεσα στα έξι (6) κορυφαία στον κόσμο για το 2018 στην κατηγορία Health & Social Care.

Περισσότεροι από 250 επιλεγμένοι κορυφαίοι συγγραφείς και εκδότες από όλο τον κόσμο παραβρέθηκαν στην τελετή απονομής των βραβείων του Βρετανικού Ιατρικού Συλλόγου (ΒΜΑ) που έγινε πρόσφατα στο Λονδίνο. Ο ΒΜΑ είναι ο Σύλλογος που εκπροσωπεί τους γιατρούς  και τους φοιτητές των ιατρικών επαγγελμάτων στη Βρετανία και έχει την ευθύνη της διαμόρφωσης της πολιτικής της Βρετανίας που με τις εισηγήσεις στον ευαίσθητο τομέα της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης για το επίπεδο της οποίας τόσο φημίζεται η Βρετανία. Σημειώνεται ότι στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας λειτουργεί από το 2011, σε συνεργασία με την Ιατρική Σχολή St George’s του Πανεπιστημίου του Λονδίνου, η πρώτη και μεγαλύτερη Ιατρική Σχολή στην Κύπρο, με φοιτητές από τις ΗΠΑ, την Αυστραλία, το Ισραήλ και πολλές χώρες από την Ευρώπη και την Ασία.

«Στην απονομή των βραβείων ΒΜΑ Medical Book Awards 2018 στην οποία τιμήθηκε και το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, δόθηκε η ευκαιρία να τονισθεί η σπουδαιότητα των εκδόσεων που σχετίζονται με την Ιατρική Επιστήμη. Επίσης τονίσθηκε η σημασία που δίδεται στην ιατρική μάθηση και πρακτική», επισήμανε ο Καθηγητής Φελλάς, που παρέλαβε για λογαριασμό του Πανεπιστημίου Λευκωσίας την τιμητική διάκριση του ΒΜΑ.

Στη φωτογραφία ο Πρόεδρος του Βρετανικού Ιατρικού Συλλόγου Professor Dinesh Bhugra με τον Καθηγητή Κωνσταντίνο Φελλά.