Οι Φοιτητές Νομικής του ΠΛ με επιτυχία ανέβασαν το θεατρικό ‘Η δίκη του Ορέστη εν θεάτρω’

Στις 30.3.2023 η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το Εργαστήρι Δικαίου και Λογοτεχνίας της Σχολής παρουσίασαν στην κατάμεστη αίθουσα του CineStudio του Πανεπιστημίου Λευκωσίας την παράσταση «Η δίκη του Ορέστη», βασισμένη πάνω στο έργο «Η δίκη του Ορέστη εν θεάτρω» της Μαρίας και Χρίστιας Μίττλετον (εκδόσεις Hippasus, 2021). Το θεατρικό δρώμενο και την εκδήλωση συντόνισαν ο Στέργιος Μήτας, η Βάγια Πολυζωΐδου και ο Αντώνης Μπαλτάς, ενώ χαιρέτισε ο Κοσμήτορας Καθ. Αχιλλέας Αιμιλιανίδης. Στην εκδήλωση παρευρέθηκε η συγγραφέας Μαρία Μίττλετον, η οποία και απηύθυνε τον δικό της χαιρετισμό.

Στο έργο συμμετείχαν οι φοιτητές/τριες της Νομικής Σχολής: Αμαλία Ζατλάνου, Αναστασία Ιωάννου, Μάριος-Κωνσταντίνος Κατηφόρης, Αργυρώ Κότσιρα, Αναΐς Μπόλη, Ανίτα Νεστορίδη, Ανδρέας Παπαδόπουλος, Δημήτρης Παυλίδης, Μιλένα Παυλίδου, Θανάσης Σαπουνάς, Ζαχαρίας Τρούλης, Θάνος Τσικρικάς, Λίνα Τσόλκα, Έλενα Χαλουλάκου.

Μετά το τέλος της παράστασης ακολούθησαν παρουσιάσεις εκ μέρους ομάδων εργασίας φοιτητών/τριών, οι οποίες και ανέπτυξαν το μυθικό και δραματικό υπόβαθρο του έργου, το σκεπτικό της παράστασης, τη θεατρολογική-νομική προσέγγιση που ακολουθήθηκε και τα νομικά ζητήματα που προβάλλονται μέσα από το έργο, με έμφαση σε ζητήματα όπως: αξία της δικαιοσύνης, ελευθερία βούλησης, καταλογισμός, εγκλήματα κατά της ζωής κ.ά. (ομάδα θεατρικού σχολιασμού: Ανίτα Νεστορίδη, Μιλένα Παυλίδου, Λίνα Τσόλκα) – ομάδα ποινικού σχολιασμού: Αναίς Μπόλη, Δημήτρης Παυλίδης, Θανάσης Σαπουνάς).