Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας υπογράφει Μνημόνιο Συνεργασίας με την Pontem Analytics

Το Τμήμα Μηχανικής θα συνεργαστεί με την Pontem Analytics σε ερευνητικά έργα καθώς και για πρακτικές ασκήσεις φοιτητών όλων των επιπέδων

Μνημόνιο Συνεργασίας υπογράφηκε αυτή την εβδομάδα μεταξύ του Τμήματος Μηχανικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και της Pontem Analytics, δεσμεύοντας τα δύο μέρη σε μια στενή συνεργασία στον ευρύτερο τομέα των Γεωεπιστημών  και της ανάλυσης δεδομένων.

Η Pontem Analytics αποτελεί μια διεθνή πρωτοπόρα εταιρεία επενδύσεων και παροχής συμβουλευτικών υπηρεσιών, γνωστή για την εξειδίκευσή της στην ανάλυση δεδομένων και τη δημιουργία βάσεων δεδομένων. Η Pontem Analytics έχει πάνω από 10 χρόνια εμπειρία στην παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών στους τομείς σχεδιασμού φυσικών και χημικών διεργασιών καθώς επίσης και σε τομείς όπως στη βελτιστοποίηση διεργασιών και ροές ρευστών σε μεγάλα έργα στην περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου, και ευελπιστεί στην αξιοποίηση αυτής της εμπειρίας ώστε να παραχθεί προστιθέμενη αξία στα πλαίσια της συνεργασίας των δυο μερών. Το Μνημόνιο καταγράφει το κοινό όραμα και την αμοιβαία επιθυμία για συνεργασία μεταξύ του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και της Pontem Analytics στους τομείς της μηχανικής και της ανάλυσης δεδομένων, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην ενέργεια και τη βιομηχανία πετρελαίου και φυσικού αερίου στην περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου.

Με δεδομένο το κοινό ενδιαφέρον των δύο μερών στους τομείς των Γεωεπιστημών, των προσομοιώσεων και της ανάλυσης δεδομένων, που τροφοδοτούν την καινοτομία, η συμφωνία περιλαμβάνει σημαντικές πρωτοβουλίες που αντικατοπτρίζουν τη δέσμευση των μερών για συνεργασία στους πιο πάνω τομείς. Το Μνημόνιο Συνεργασίας περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, τη συνεργασία των δύο μερών στην επιστήμη δεδομένων και τη μηχανική πετρελαίου και φυσικού αερίου, η οποία αναμένεται να διευρύνει τους ορίζοντες για τους φοιτητές, τους καθηγητές και τους επαγγελματίες του κλάδου.

Η συμφωνία υπογράφηκε κατά τη διάρκεια συνάντησης που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Στη συνάντηση συμμετείχαν ο Συντονιστής προγραμμάτων Μηχανικής Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου Δρ Ερνέστος Σαρρής, ο Πρόεδρος του Τμήματος Μηχανικής Δρ Στέλιος Νεοφύτου, ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών και Μηχανικής Δρ Γιώργος Γρηγορίου, ο συνιδρυτής της Pontem Analytics, κ. Tommy Golczynski και ο εκπρόσωπος της εταιρείας στην Κύπρο κ. Κώστας Πουρσανίδης. Η συζήτηση επικεντρώθηκε στην τεχνογνωσία και τα ερευνητικά ενδιαφέροντα των ακαδημαϊκών του Τμήματος Μηχανικής, υπογραμμίζοντας τα οφέλη από τη συνεργασία τόσο για την Pontem Analytics όσο και για την ακαδημαϊκή κοινότητα, συμπεριλαμβανομένων των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Εκ μέρους του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, το μνημόνιο υπογράφηκε από τον Δρα Στέλιο Νεοφύτου, και εκ μέρους της Pontem Analytics, από τον κ. Tommy Golczynski.  Σχολιάζοντας την υπογραφή του μνημονίου, ο Δρ Νεοφύτου δήλωσε: «Είμαστε πολύ ευτυχείς που ξεκινάμε την επίσημη συνεργασία με την Pontem Analytics στον τομέα των Γεωεπιστημών, των προσομοιώσεων και της ανάλυσης δεδομένων. Ανυπομονούμε να συνεργαστούμε, να ανταλλάξουμε γνώση, να διερευνήσουμε και να επεκτείνουμε τις ερευνητικές μας δυνατότητες. Είμαι βέβαιος ότι και τα δύο μέρη θα εκμεταλλευτούν πλήρως αυτή τη συμφωνία προκειμένου να προσθέσουν νέα δυναμική στις δραστηριότητές τους». Από την πλευρά του, ο κ. Golczynski ευχαρίστησε το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Τμήμα Μηχανικής για τη συνεργασία, δηλώνοντας: «Αυτή η συνεργασία με το Τμήμα Μηχανικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας αποτελεί απόδειξη της δέσμευσής μας για την ανάδειξη νέων ταλέντων και την προώθηση της καινοτομίας στους τομείς της ενέργειας και της ανάλυσης δεδομένων. Πιστεύουμε ότι συνδυάζοντας την τεχνογνωσία μας στον κλάδο με την ακαδημαϊκή αρτιότητα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, θα δημιουργήσουμε νέες ευκαιρίες για τους φοιτητές και θα συνεισφέρουμε σημαντικά στον τομέα της ενέργειας».