Πανεπιστήμιο Λευκωσίας: #2* στον τομέα της Κλινικής και Υγείας, στην Κύπρο

Το ΠΛ ανάμεσα στα κορυφαία πανεπιστήμια στον κόσμο σε πέντε διαφορετικούς τομείς, σύμφωνα με την κατάταξη THE WUR by Subject 2024

* μαζί με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Tα αποτελέσματα της ετήσιας κατάταξης του Times Higher Education World University Rankings (THE WUR) by Subject 2024 κατατάσσουν το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στη θέση #2 στην Κύπρο, στον τομέα της Κλινικής και Υγείας, μαζί με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Συγκεκριμένα, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάσσεται ανάμεσα στα Κορυφαία 601–800 πανεπιστήμια στον κόσμο και στη θέση #168 στην Ευρωπαϊκή Ένωση, στον τομέα.

Σχολιάζοντας τα αποτελέσματα της κατάταξης THE WUR by Subject, ο Εκτελεστικός Αντιπρόεδρος για την Υγεία, του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Καθηγητής Ανδρέας Χαραλάμπους, σημείωσε:

«Ως νέο ίδρυμα κάνουμε σημαντικά βήματα στην έρευνα αιχμής και αυτά τα αποτελέσματα είναι μόνο η αρχή. Προσβλέπουμε στη συμβολή της κλινικής έρευνας, αλλά και στη συμβολή της κοινής ερευνητικής στρατηγικής για την Ενιαία Υγεία – One Health που έχουν υιοθετήσει οι Σχολές Ιατρικής, Επιστημών Ζωής και Υγείας, και Κτηνιατρικής· μιας στρατηγικής που εστιάζει στη διασύνδεση της υγείας του ανθρώπου, των ζώων και του περιβάλλοντος».

Ο Κοσμήτορας της Ιατρικής Σχολής, Καθηγητής Άδωνις Ιωαννίδης, δήλωσε σε σχέση με τα αποτελέσματα:

«Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάσσεται και πάλι ανάμεσα στα κορυφαία πανεπιστήμια στον κόσμο σε αυτόν τον ιδιαίτερα ανταγωνιστικό τομέα. Η κατάταξη αυτή αντανακλά τη δέσμευση της ομάδας της Ιατρικής Σχολής για αριστεία στην εκπαίδευση, την έρευνα και την προσφορά στην κοινωνία, και μας δίνει ώθηση για το μέλλον, με το Πανεπιστήμιο να βρίσκεται σε ισχυρή θέση ώστε να αξιοποιήσει τα τρέχοντα επιτεύγματά του».

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Ζωής και Υγείας, Καθηγητής Κυριάκος Φελέκκης, σημείωσε σχετικά:

«Η συνεχής αναγνώριση του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στον τομέα της Κλινικής και Υγείας αντικατοπτρίζει ξεκάθαρα την επίμονη αφοσίωση και τα καινοτόμα βήματα που έγιναν από το Πανεπιστήμιο και τη Σχολή Επιστημών Ζωής και Υγείας. Η σταθερή δέσμευσή μας για πρωτοπόρα εκπαίδευση και έρευνα στην Υγεία, μας οδήγησε σε αυτή τη διάκριση. Είμαστε περήφανοι για τα επιτεύγματά μας και παραμένουμε σταθεροί στην επιδίωξή μας για περαιτέρω πρόοδο τα επόμενα χρόνια».

Οι κατατάξεις THE WUR αποτελούν τη μεγαλύτερη και πιο πολυεπίπεδη κατάταξη πανεπιστημίων στον κόσμο, με εμπειρία πέντε δεκαετιών στο αντικείμενο.

Τα αποτελέσματα της φετινής κατάταξης THE WUR by Subject είναι τα τελευταία μιας σειράς διακρίσεων για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας από τον οργανισμό Times Higher Education. Συγκεκριμένα, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάσσεται επίσης ως:

• #1 σε Κύπρο και Ελλάδα μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, και ανάμεσα στα Κορυφαία 501-600 πανεπιστήμια στον κόσμο (2024 THE World University Rankings)
  • #1 στην Κύπρο με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, ανάμεσα στα Κορυφαία 60 στην Ευρωπαϊκή Ένωση και ανάμεσα στα Κορυφαία 101-150 πανεπιστήμια στον κόσμο με λιγότερα από 50 χρόνια λειτουργίας (2023 THE Young University Rankings)